Sněmovna pro přísnější tresty

Snížení hranice trestní odpovědnosti z 15 na 14 let, zpřísnění některých trestů a další změny má zavést nový trestní zákoník, který ve středu schválili poslanci. Do zákona se dostal i paragraf, který podle lidovců fakticky legalizuje eutanazii. Předloha počítá ještě s tím, že tresty za vraždu a další závažné trestné činy budou přísnější.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

mříže | Foto: Ministerstvo vnitra ČR

Šéf křesťanských demokratů Miroslav Kalousek říká: "Máme obavu, že se normou stane eutanázie beztrestná a proto jsme předlohu nemohli podpořit."

"Samozřejmě, že motivy vraždy, motivy zabití, zváží soudce a může v případě, že ten motiv není zištný, není zákeřný, uložit trest v dolní hranici sazby - ta možnost existuje už dnes. Ale to, že nová právní norma zavádí beztrestnost eutanazie, je podle našeho názoru otevření Pandořiny skříňky a že si společnost hraje s rizikem, jehož konec nemůže dohlédnout," varuje Kalousek.

Za vraždu má podle nové normy hrozit až třicetileté vězení - to je o pět let více než teď - či jako dosud doživotí. Trestat by nově bylo možné například zákroky směřující ke klonování lidí, sexuální obtěžování či neposkytnutí pomoci oběti dopravní nehody. Trestné má být také zveřejnění nahrávek, které byly tajně pořízeny skrytou kamerou. Kritici tohoto návrhu se domnívají, že by to výrazně omezilo média při investigativních reportážích.

Pokud trestní zákoník, který podpořili kromě lidovců a komunistů ostatní parlamentní strany, uspěje i v Senátu a podepíše jej prezident, začne nový kodex platit na začátku roku 2007.

Milan Kopp, Milada Richterová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme