Sněmovna vyzvala vládu ke změně smlouvy s ČSOB

Poslanecká sněmovna doporučila vládě, aby usilovala o změnu smlouvy s Československou obchodní bankou, na jejímž základě ČSOB získala Investiční a Poštovní banku. Vláda by se podle usnesení poslanců měla pokusit dosáhnout větší vyváženosti transakčních dokumentů ve prospěch státu.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Sněmovna tímto usnesením, které bylo přijato těsnou většinou, reagovala na zjištění své vyšetřovací komise, že smlouva jednostranně zvýhodnila obchodní banku na úkor státu. V případě, že nedojde k dohodě, měl by kabinet podle doporučení poslanců zvážit napadení smluv o prodeji IPB obchodní bance u nezávislého soudu. Zákonodárci zároveň doporučili Vrchnímu státnímu zastupitelství v Praze prošetřit případnou trestně právní odpovědnost jednotlivých osob, figurujících v celé kauze.

Pro usnesení hlasovalo 106 ze 188 poslanců. Podpořit ho odmítli poslanci ČSSD, kteří trvají na tom, že vláda postupovala při řešení krize kolem IPB správně. Premiér Miloš Zeman oznámil, že v zájmu odstranění všech spekulací požádá vládu a ministra financí o odtajnění všech smluv, které se této záležitosti týkají. Ministr Rusnok podle jeho slov s tímto krokem souhlasí.

Ministr financí dal už včera najevo, že si nemyslí, že by vláda mohla smlouvy mezi státem a ČSOB o prodeji Investiční a Poštovní banky změnit. Podle něj kabinet nemůže ani transakci vrátit.

Zpráva parlamentní komise pro vyšetření krachu IPB bude zřejmě mít soudní dohru. Bývalý ministr financí Pavel Mertlík totiž hodlá podat trestní oznámení na neznámého pachatele. Jak Mertlík uvedl pro Český rozhlas 1 Radiožurnál, důvodem je skutečnost, že komise poskytla dokumenty související s převzetím IPB Československou obchodní bankou právnímu znalci, který měl smlouvy prostudovat. Komise přitom neměla oprávnění tyto materiály poskytnout jiným osobám než policii a úřadu vyšetřování. Podle Mertlíka totiž hrozilo velké riziko úniku informací.

Československá obchodní banka odmítá, že by převzetím IPB získala jakýkoli neoprávněný prospěch na úkor státu. Prohlásil to mluvčí banky Milan Tománek. Zároveň dodal, že ČSOB nehodlá komentovat politické závěry, ani politické diskuse, jichž nebyla účastníkem. Poslanecká sněmovna dnes těsným poměrem hlasů doporučila vládě, aby usilovala o změnu transakčních dokumentů s ČSOB tak, aby dosáhla větší vyváženosti ve prospěch státu. Pokud se vláda s obchodní bankou nedohodne, doporučuje sněmovna zvážit napadení smluv o prodeji IPB u nezávislého soudu kvůli příkrému rozporu s dobrými mravy.

Milan Kopp, Milada Richterová, Marika Táborská Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme