Sníh překvapil hlavně řidiče na jihu Čech

Náledí může působit problémy řidičům na několika místech republiky. Policisté je proto vyzývají, aby věnovali řízení zvýšenou pozornost. V Jihomoravském kraji jsou všechny úseky dálnic sice sjízdné, místy je ale na vozovce námraza, případně tenká vrstva sněhu. Od nedělního večera je udržují silničáři s posypovými vozy. Několik aut havarovalo na dálnici D1 na sjezdu ve směru Slavkov.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

auto | Foto: Jan Rosenauer

Varování kvůli náledí přicházejí také z Hodonínska, Svitavska, Prachaticka a Ústeckoorlicka. Kalamita se nevyhla hromadné dopravě ve větších městech. Ty byly zaviněné hlavně námrazou a napadadným sněhem v kolejišti.

Sníh a náledí zkomplikovaly v noci dopravu především na jihu České republiky. Meteorologové varují řidiče, že námraza se na silnicích bude tvořit i během dneška. Radiožurnálu to řekla Milena Ferebauerová z Českého hydrometeorologického ústavu. "Zejména na jihu a jihozápadě Čech předpokládáme, že by se dnes mohly vyskytnout mrznoucí srážky a s tím bude souviset i tvorba ledovky takže v těchto oblastech bude třeba dávat pozor, protože se to náledí bude tvořit nejen dnes, ale také během noci a zítra."

Namrzlé cesty sypali celou noc silničáři především na Prachaticku, Hodonínsku, Svitavsku, Jihlavsku a Ústeckoorlicku. Na brněnské dálnici D1 se kvůli náledí stalo několik dopravních nehod. Podle Miroslava Svobody ze Správy a údržby silnic Jihomoravského kraje je nyní led posypaný. "Na vozovce je souvislá vrstva sněhu do těch 3 centimetrů a provádí se plužení. Zatím to stíháme, je to všechno v pořádku, náledí není."

Na Havlíčkobrodsku dokonce uvízlo v kopcích u Mrskovic a Světlé nad Sázavou několik kamionů. Nejhorší situace je ale zřejmě na silnici číslo I/38 v úseku mezi Havlíčkovým Brodem a Jihlavou stěžují jízdu různě odstavené kamiony v obou směrech.

Doslova kalamitu způsobil ve větších městech dnešní sníh. Dopravní nehody zaviněné nesprávným obutím vozidel a neopratností řidičů střídaly také výluky tramvají. Ty byly zaviněné hlavně námrazou a napadadným sněhem v kolejišti. Například v Brně zavinil sníh hned několik dopravních komplikací, kvůli kterým můsela být odkloněna tramvajová doprava.

Problémy však podle mluvčí dopravního podniku města Brna Hany Pohanové přetrvávají i nadále. Cestující se proto musejí připravit na nemalé zpoždění pravidelných linek městské hromadné dopravy. "Zdržování dopravy je dnes na běžném pořádku a to hlavně v kopcovitých terénech. Zpoždění dosahuje až dvacet minut. Velký problém máme také u tramvajové dopravy, tam nám ho způsobují sněhem zanesené výhybky a nepomáhá ani zařízení, které je rozmrazuje, a k těmto výhybkám musí vyjíždět čističi a dispečeři a dávat vše zase do pořádku."

Markéta Kaclová, Lenka Šumová, Marcela Lanková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme