Sociální dávky by měly vyplácet úřady práce, navrhl ministr Drábek

Ministr práce a sociálních věcí Jaromír Drábek dnes představil návrh sociální reformy. Celý systém vyplácení dávek by se měl zjednodušit a sjednotit. Dávky by měl vyplácet pouze úřad práce. Změny by měly platit od příštího roku.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Jaromír Drábek | Foto: Šárka Ševčíková | Zdroj: Český rozhlas

Reforma zatím nebude hýbat s výší dávek, tak by měla zůstat stejná jako doposud, ale chce zjednodušit jejich rozdělení. V současné době totiž v česku existuje 18 různých dávek, které se vyplácejí na třech různých institucích, a to je velmi nepřehledné, jak pro stát, tak pro ty, kteří dávky pobírají a toto přerozdělování chce proto ministr Drábek změnit,

„Chceme zavést jedno výplatní místo, kterým by měly být úřady práce,“ řekl ministr. Dodal, že dávky budou vypláceny s jedním dokládáním všech potvrzení a příloh a budou zpracovávány jedním pracovníkem a také z jednoho místa kontrolovány.

Přehrát

00:00 / 00:00

bělovská.mp3

„Všechny ty pracovníky, které ušetříme, a měly by to být skutečně stovky pracovníků, budeme převádět na kontrolní úseky jak úřadů práce, tak inspekce práce,“ přiblížil ministr.

Ministr chce také posílit adresnost dávek. Chce, aby stát efektivněji posuzoval, kdo žije ve společné domácnosti, a chce klást důraz na to, aby vyživovací povinnost měla primárně rodina a potom teprve stát.

Posílení ochrany proti zneužívání dávek

Co se týče kontroly, chce ministerstvo posílit ochranu proti zneužívání dávek a plánuje také zakročit proti nelegálnímu zaměstnávání.

„Tak, abychom dali jasně najevo, že jak nelegální zaměstnávání, tak zneužívání sociálních dávek se u nás nevyplatí, že je to nepřípustný způsob činnosti. A chceme tím velmi výrazně přispět k přechodu velké části šedé ekonomiky do standardní ekonomiky,“ uvedl ministr.

Co se týče postihu za nelegální zaměstnávání, například maximální výše pokuty pro firmy, které zaměstnávají pracovníky na černo, se zvýší na 100.000 korun.

Novinky v rodinné politice

Reforma počítá také se zavedením takzvané rodičovské výpomoci, tedy pečování o cizí děti, což by mělo zlepšit současnou situaci, kdy je nedostatek míst v mateřských školách. Zavedena tak má být nová živnost - péče o děti do tří let věku.

Resort chce jít ostatním institucím příkladem i v tom, že sám zřídí firemní miniškolku, aby usnadnil chození do práce rodičům s malými dětmi.

Druhou velkou změnou pak bude rozvolnění vplácení rodičovského příspěvku do čtyř let věku dítěte, kdy si rodiče budou jeho čerpání volit podle svých potřeb.

Dojde také ke změnám ve struktuře podpor. Například v oblasti zabezpečení zdravotně postižených, kde stát dnes poskytuje osm dávek, budou nově pouze dvě. A to příspěvek na mobilitu a jednorázový příspěvek na zvláštní pomůcky.

Jana Zemanová, Katka Brezovská, Naďa Bělovská Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme