Soudy porušily práva muže, který upozornil na trestnou činnost

Soudy porušily základní práva Jiřího Kosteleckého ze Šumperska, který upozornil na trestnou činnost, spolupracoval s policií, ale přesto skončil ve vazbě. Ústavní soud dnes dal Kosteleckému novou šanci na náhradu nemajetkové újmy. Jeho žalobou o 3,5 milionu korun se musí znovu zabývat Městský soud v Praze.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Ústavní soud projednává stížnost na rozdělení Prahy do sedmi volebních obvodů při loňských komunálních volbách | Foto: Filip Jandourek

Podle Ústavního soudu musí soudy postupovat vždy podle právní úpravy platné v daném období. Chyb, kterými bylo rozhodování soudu v této kauze poznamenáno, bylo ale podle předsedy Ústavního soudu Pavla Rychetského více.

„U každého je povinnost zkoumat, zda takový nárok nevznikl už pro ten fakt, že byl nějakou dobu trestně stíhán nebo byl dokonce ve vazbě. V daném případě déle než je dokonce zákonná dvouletá lhůta, a poté byl zproštěn, z důvodu námitky promlčení mu byl odmítnut nárok na satisfakci,“ říká Rychetský.

Vazba Kosteleckého měla o tři dny přesáhnout zákonnou dvouletou lhůtu a celkové soudní řízení, které skončilo osvobozujícím výrokem, bylo příliš dlouhé.

Přehrát

00:00 / 00:00

Soud sledovala redaktorka Zuzana Kopuletá

Navíc v trestním řízení hájil Kosteleckého právník, který, jak se později ukázalo, byl vyškrtnutý ze seznamu advokátů.

Za své stíhání a věznění žádal Kostelecký 3,5 milionu korun. Díky Ústavnímu soudu má nyní šanci tyto peníze vysoudit.

Jiří Kostelecký v roce 1998 pomohl policii při odhalování závažné trestné činnosti. Předal tehdy policii informace o krádežích osobních aut a jejich následné legalizaci pomocí falešných technických průkazů. Na přímý pokyn policie se pak zúčastnil transakce s falešnými bankovkami. Téhož dne ho ale zadržela zásahová jednotka a skončil ve vazbě.

Zuzana Kopuletá, Michaela Vydrová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme