Špičky ČSSD chtějí vyvolat hlasování o nedůvěře vládě

Vedení České strany sociálně demokratické chce vyvolat hlasování o nedůvěře vládě a uvažuje i o předčasných volbách. Byly by pro ni totiž východiskem ze současné situace kolem odstupujícího vicepremiéra Jiřího Čunka. Ta totiž podle ČSSD jen prohlubuje dlouhodobou vládní krizi.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Jiří Paroubek

Jiří Paroubek | Foto: Marián Vojtek

Nejužší vedení České strany sociálně demokratické navrhne hlasování o nedůvěře vládě a co nejrychlejší vypsání předčasných voleb nejprve širším stranickým orgánům. ČSSD vnímá situaci kolem Jiřího Čunka jako hlubokou vládní krizi a její grémium navrhne širšímu vedení sociální demokracie, aby strana iniciovala v Poslanecké sněmovně hlasování o nedůvěře koaliční vládě.

Topolánkův kabinet už jeden návrh ČSSD na vyslovení nedůvěry ustál. Bylo to letos v červnu a i tenkrát šlo o případ Jiřího Čunka. Podle předsedy ČSSD Jiřího Paroubka je ale teď problém vlády mnohem širší a nové komplikace kolem Čunka byly jen posledním impulsem: "Myslím si, že jsme byli velmi korektní. Já jsem hovořil o tom, že nejsme hysteričtí, čekali jsme, jak se věci vyvinou. A teď, když se ukázalo, že problémy jsou opravdu hluboké - tak to je ta poslední kapka poháru, kde naše trpělivost přetekla."

Z funkce místopředsedy vlády a ministra pro místní rozvoj se rozhodl Jiří Čunek odejít poté, co se znovu otevírá jeho údajná korupční kauza, aby nebyl obviňován z ovlivňování vyšetřování.

Občanský demokrat Oldřich Vojíř považuje snahy ČSSD o hlasování o nedůvěře kabinetu za přehnaný krok: "Vzhledem k tomu, že se situace řeší, tak je to přehnaný krok. Nikdo nemůže vzít opozici právo takovýto krok vyvolat, bohužel, to opět bude zdržení práce jak vlády, tak parlamentu. Ten proces má své konsekvence, a to má své dopady nejen politické, ale například i ekonomické."

Návrh na vyslovení nedůvěry vládě může podat podle Jednacího řádu Poslanecké sněmovny písemně nejméně 50 poslanců. K přijetí usnesení, kterým se vyslovuje vládě nedůvěra, je třeba souhlasu nadpoloviční většiny všech poslanců, tedy nejméně 101 hlas. Pokud sněmovna vysloví vládě nedůvěru, oznámí to předseda dolní komory parlamentu prezidentu republiky.

Milan Kopp, Veronika Malá Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme