Stát chce podle MfD přestěhovat lidi z povodňových oblastí

Mladá fronta Dnes se věnuje povodním. Píše o tom, že bydlení v záplavové zóně bude jen na vlastní riziko. Hospodářské noviny zjistily, že se v Česku chystá další velká investice. Právo referuje o politických stranách a sponzorech. Sázkové kanceláře podle Lidových novin už přijímají tipy na výsledek voleb.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

domácí tisk

domácí tisk | Foto: Alena Palečková

Bydlení v záplavové oblasti bude už jen na vlastní riziko, informuje Mladá fronta Dnes. Stát totiž odmítá opakovaně přispívat na opravy domů, které jsou při každých záplavách pod vodou. "Není možné, abychom tyto škody donekonečna platili," řekl deníku ministr pro místní rozvoj Radko Martínek. Vláda proto vymýšlí plán, jak lidi přimět, aby se od řek odstěhovali. Zřejmě jim nabídne nějakou formu podpory, aby měli šanci odejít.

Pokud nabídku nevyužijí a zůstanou v povodňové zóně, při další velké vodě se budou muset spolehnout sami na sebe. Stát se tak začíná chovat jako komerční pojišťovny. Některé z nich oznámily, že dvakrát vyplavené domy proti povodni znovu nepojistí. Nabídka na pomoc při stěhování se bude týkat hlavně těch, které před ničivou záplavou neochrání ani nově postavené zábrany, uvádí Mladá fronta Dnes.

V tichosti a bez velkého zájmu se v Česku chystá další velká investice. Jak zjistily Hospodářské noviny, výrobce televizorů Panasonic plánuje do konce příštího roku vytvořit v Plzni až tři tisíce nových pracovních míst. To je přibližně stejně jako jihokorejský Hyundai v chystaném závodu v Nošovicích. Velkolepý plán zatím komplikuje nedostatek vhodných bytů pro nové zaměstnance.

Japonci už podle deníku po celé republice shánějí kvalifikované dělníky, kteří by do Plzně přišli třeba i s celou rodinou. Bytovou výstavbu ale Panasonic platit nechce, a proto začal podnikat kroky, které mají přimět město či kraj k nějaké formě pomoci. "Oslovím dopisem primátora či hejtmana, věřím, že se řešení najde," řekl Hospodářským novinám personální manažer firmy Pavel Ratislav.

Jak se může sympatizant nějaké politické strany dostat do potíží? Celkem nevinně, píše dnešní Právo: stačí své oblíbené straně věnovat sponzorský dar. A je jedno jestli jde o stokorunu nebo několik miliónů. Dárce totiž odhaluje své soukromí včetně nejcitlivějších osobních dat. Při kombinaci jména, rodného čísla, adresy a také vlastnoručního podpisu už může být jen krůček ke zneužití.

Právě před tím varuje Úřad na ochranu osobních údajů a volá po změně legislativy. Zákon o sdružování v politických stranách od roku 2000 stanoví, že strany musejí své dárce identifikovat detailními osobními údaji. Zpřísněný byl po skandálech s falešnými sponzory v 90. letech. Údaje o sponzorech jsou volně dostupné v parlamentní knihovně, zájemci si tak bez problémů mohou pořizovat kopie těchto materiálů, upozorňuje Právo.

Do parlamentních voleb zbývá ještě víc než 50 dnů a řada lidí už hádá jak dopadnou. Jak konstatují Lidové noviny, blížící se hlasování o tom, kdo obsadí křesla v Poslanecké sněmovně, láká stále více sázkařů. Vsadily si už desítky tisíc lidí, dohromady asi 7 miliónů korun. Tato čísla navíc ještě porostou. Češi totiž neradi sázejí dlouhou dobu dopředu a mají ve zvyku tipovat až na poslední chvíli.

Některé sázkové kanceláře nabízejí pouze prostou sázku na to, kdo ve volbách zvítězí - podle sázkařů je favoritem ODS - , jiné mají nabídku specifičtější: třeba zda se Strana zelených dostane do parlamentu. Je možné si tipnout i na osobu budoucího premiéra. Za nejméně pravděpodobnou osobnost považují v sázkových kancelářích předsedu komunistů Vojtěcha Filipa, píší Lidové noviny.

Marián Vojtek, Kateřina Křenová, Aleš Kouba Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme