Stát nesplnil sliby po povodních 2002, tvrdí hejtmani

Hejtmani krajů, které sužují rozsáhlé záplavy, dnes kritizovali přístup státu při budování protipovodňových zábran. Vláda podle nich nesplnila své sliby po povodních v roce 2002 a poskytla jen zlomek peněz, které byly potřeba pro účinnější ochranu před nynější přírodní pohromou.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Navyšování bariéry v Ústí n. Labem

Navyšování bariéry v Ústí n. Labem | Zdroj: ČTK

I když voda ještě neopadla a na řadě míst země se bude situace dále zhoršovat, už teď hejtmani odhadují škody způsobené letošní povodní v řádech desítek až stovek milionů korun.

Ústecký primátor Jiří Šulc (ODS) v České televizi prohlásil, že na Labi se od posledních katastrofických záplav nepostavil ani metr protipovodňových zábran nebo staveb.

Povodí Labe podle něj nedostalo na tyto projekty od státu ani korunu, zatímco třeba město Ústí nad Labem investovalo na mobilní zábrany 30 milionů korun. "Jestli někdo zaspal, tak to byl stát, který nesplnil popovodňové sliby," uvedl Šulc.

"Řeka je státní, břehy Labe jsou také státu, a panu premiérovi zřejmě uniklo, že ta mobilní část protipovodňových stěn se musí postavit na podzemní část, a tu musí postavit stát nebo-li povodí," reagoval Šulc na nedávnou kritiku premiéra Jiřího Paroubka (ČSSD), že Ústí se mělo na záplavy vody připravit lépe.

I jihomoravský a jihočeský hejtman Stanislav Juránek (KDU-ČSL) a Jan Zahradník (ODS) jsou zklamáni z toho, jak stát v posledních čtyřech letech přistupoval k budování protipovodňových zábran. Kdyby postupoval rychleji, mohly být teď škody nižší, míní.

Paroubek v televizi oponoval, že v první etapě stát vynaložil na protipovodňová opatření čtyři miliardy korun, stejnou částku uvolní v letech 2007 až 2010. Některé projekty podle něj nelze financovat, protože nejsou připraveny.

Celý proces je podle premiéra současně velmi časově náročný. "S ohledem na složitost, územní připravenost, změny územního plánu ty věci zkrátka nepůjdou tak rychle, jak si to představujeme," dodal Paroubek. Slíbil ale, že vláda vyhodnotí nynější situaci a posoudí, co lze do budoucna zlepšit - kde je třeba opravit hráze, začít budovat přehrady či poldry.

Kabinet dnes večer podle premiéra nebude schvalovat další peníze na akutní pomoc zaplaveným obcím, už dříve uvolnil 380 milionů korun. Paroubek také nepovažuje za nutné, aby se mimořádně scházela sněmovna. Takou možnost nabídla vládě opoziční ODS. Nevyloučil, že kvůli vyšším výdajům na odstranění povodňových škod se může zvýšit deficit rozpočtu, pomoc podle něj poskytne i Evropská unie.

Také místopředseda ODS Ivan Langer v České televizi uvedl, že vláda při protipovodňové ochraně zaspala. Výhrady má i k nynějším výjezdům premiéra a ministrů do zaplavených oblastí. "K čemu jim je ministr, který přiletí vrtulníkem, když se na ně valí velká voda. Co dělali do té doby?" řekl opoziční politik.

Předseda KSČM Vojtěch Filip se obává, že s opadnutím vody opadne i zájem státních úřadů. Spíše než sněmovna by se podle něj měl urychleně sejít rozpočtový výbor a schválit případné mimořádné výdaje na obnovu zatopených lokalit.

Veronika Malá, Martin Hromádka Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme