VIDEO: Na Vltavu v Praze při svatojánských slavnostech Navalis vypluly gondoly i lodě z Halštatu

Praha opět oslavila nejznámějšího českého světce a patrona lidí od vody Jana Nepomuckého. Na Vltavu vypluly letos současné i historické lodě, například ty od rakouského jezera Halštat, které původně sloužily k distribuci alpské soli po Evropě. Vrcholem svatojánských oslav Navalis byl koncert na hladině Vltavy pod Karlovým mostem a svatojánské procesí.

Aktualizováno Praha (Aktualizováno: 22:22 15. 5. 2019) Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Svatojánské slavnosti byly v Praze už v době baroka, současní pořadatelé je obnovili v roce 2009. Slaví se vždy v předvečer svátku svatého Jana Nepomuckého. 

Do Prahy plují repliky halštatských loděk, které vozily ve středověku sůl. K vidění budou 15. května

Číst článek

Slavnosti začaly odpoledne podle každoročního scénáře zdobením koní na Hradčanském náměstí, pokračovaly mší ve svatovítské katedrále a procesím na Karlův most. Ten je vždy stěžejním místem oslav.

Letos Vltavu poblíž Karlova mostu poprvé brázdily repliky lodí od halštatského jezera, takzvané naháče (německy Zille). Celodřevěné lodě byly po staletí nejdůležitějším dopravním prostředkem nejen v Halštatu, ale v celé oblasti rakouské Solné komory. 

Šífaři ze Solné komory v 16. století splavnili Vltavu a postavili první známé lodě na Vltavě. Lodě na Vltavě a v Benátkách tak mají v principu stejnou konstrukci.

Pravidelným účastníkem oslav jsou benátští gondoliéři, neboť Jan Nepomucký je jedním z osmi patronů Benátek. Flotilu benátských lodí doprovodila nová veslice nesoucí jméno českého hlavního města. Bissona Praga je jedním z typů barokních gondol a v září se zúčastní historické regaty v Benátkách.

Svatojánské slavnosti Navalis v Praze dnes připomínají památku sv. Jana Nepomuckého. Procesí poutníků dorazilo na Karlův most, pod kterým vypluje regata historických lodí nebo benátské gondoly. @Český rozhlas @radioregina @Český rozhlas Region

19:56 – 15. 05. 2019

4 17

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme