Systém vlastní ochrany letadel CASA neobstál ani v opakovaných zkouškách

Nevyhovující. S takovým výsledkem skončily opakované zkoušky systému vlastní ochrany letadel CASA, která česká armáda používá k dopravě vojáků a materiálu. Stroje neobstojí v nebezpečných podmínkách. Přesto ale armáda španělské letouny zatím vrátit nechce a kupní smlouvu nechce rušit.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Armádní letoun CASA

Armádní letoun CASA | Foto: René Fluger | Zdroj: ČTK

Podle zprávy ministerstva obrany letadlům sice funguje systém reagující na ohrožení raketou, avšak indikace ozáření letounu radarem dosud nepracuje podle očekávání. Stejně tak systém, který má detekovat ozáření laserovým naváděcím paprskem, se rovněž potýkal s velkým počtem falešným poplachů a nevykazuje dostatečnou spolehlivost.

S nevyhovujícím výsledkem tak zkoušky dopadly minimálně u dvou ze tří kategorií systému pasivní obrany, který musí letadlo mít, když letí do nebezpečných podmínek, například do Afghánistánu.

Přehrát

00:00 / 00:00

O výsledcích zkoušek vojenských dopravních letadel CASA informoval Pavel Novák ze zahraniční redakce

Výrobce letounů CASA, španělská firma Airbus Military, tvrdí, že je připravená plnit přání klienta. Tím ovšem není přímo Armáda České republiky, ale společnost Omnipol, od které si vojáci letadla koupili.

Mluvčí Airbus Military Jaime Perez-Guerra Radiožurnálu po telefonu řekl, že firma je připravena spolupracovat s českou stranou na odstraňování problémů. Podle jeho informací jsou letadla schopná provozu. Na jednání o reklamaci podle něj nemá vliv ani skutečnost, že Česko už měsíc nemá ministra obrany.

„Naši klienti nám řekli o problémech v české politice, ale věřím, že ty už nebudou mít na běh věcí vliv. Naše diskuze jsou spíše o technické stránce problému. V každém případě, letadla jsou v operativním režimu a létají. Jednání se už vedou jen o technických detailech vybavení strojů,“ uvedl mluvčí Airbus Military.

Odstranění závad má dojednat Omnipol

Ministerstvo obrany zatím neplánuje od smlouvy se Španěly odstoupit a vyřešení problémů „přehrálo“ na dodavatele, tedy firmu Omnipol, která má o odstranění nedostatků s výrobcem jednat. Ministerstvo ale naléhá na to, aby se tak stalo velice rychle. Jak řekl náměstek ministra obrany Vlastimil Picek, armáda potřebuje letadla plně funkční a schopná nasazení i v nebezpečných podmínkách.

Za čtyři letadla CASA zaplatil český stát 3 a půl miliardy korun a přidal k tomu ještě bitevníky L-159. Ty po čase dostal zpět jako bolestné za závady dodaných strojů.

Letadla CASA | Foto: ČTK

Pavel Novák, Marika Táborská Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme