Technika pro první baterii systému protivzdušné obrany Spyder je hotová. Česku ji dodají Izraelci
Technika pro první baterii nového systému protivzdušné obrany Spyder, který české armádě dodá izraelská státní společnost Rafael, je hotová. Smlouvu na dodávku čtyř baterií raketového systému za 13,7 miliardy korun uzavřelo ministerstvo obrany v čele s Lubomírem Metnarem (ANO) v roce 2021. Využívat je bude strakonický 251. protiletadlový raketový pluk, který se s moderní technikou začíná seznamovat. V úterý to sdělila mluvčí pluku Jana Samcová.
Protiletadlový raketový systém krátkého dosahu (SHORAD – Short Range Air Defence) je určen k ochraně měst, jaderných elektráren, letišť, průmyslových center či jiných důležitých objektů. Slouží k detekci i eliminaci letadel, dronů, vrtulníků nebo řízených střel s plochou dráhou letu. Ve výzbroji české armády má od roku 2027 nahradit zastaralý sovětský systém 2K12 KUB.
Povinná vojna na tři měsíce? Jsou i jiné možnosti, jak zvýšit stavy armády, říká politolog Just
Číst článek
„Protiletadlový raketový systém Spyder má větší dosah, je přesnější a díky němu budeme schopni střílet na větší počet vzdušných cílů. Zároveň disponuje různými typy raket, jak z hlediska dosahu, tak i způsobu navedení na cíl,“ uvedl Jaroslav Daverný z ministerstva obrany. Čeští vojáci podle něj dostanou všechny typy raket, které výrobce nabízí.
Výrobcem a dodavatelem systému je izraelská státní společnost Rafael. Hlavními českými partnery jsou Vojenský technický ústav a společnost Retia, do výroby je zapojena řada dalších českých firem. „Celkový podíl domácího průmyslu činí více než 30 procent. Systém je vyráběn souběžně v České republice a v zahraničí,“ uvedla Samcová.
Jak baterie vypadá
Každá baterie obsahuje radar, čtyři odpalovací zařízení, nabíjecí vozidlo a systémy velení a řízení palby. Součástí budou i zařízení k provozu a údržbě systému včetně náhradních dílů. První baterie teď podstupuje tovární zkoušky. „Každé vozidlo a jeho nástavba musí být výrobcem zkontrolovány, a sice jak z hlediska obsahu, tak funkčnosti zapojení.
Povinnou vojnu nikdo nenavrhuje, řekla Černochová. Armáda podle ní chce více profesionálů
Číst článek
Výrobce je dále povinen nechat výrobek zkontrolovat orgány státního ověřování jakosti,“ poznamenal Daverný. Komponenty systému, vyrobené v ČR, kontrolují příslušné orgány ministerstva obrany. Součástky vyrobené v Izraeli podléhají kontrole tamních úřadů.
„Ministerstvo obrany dále provádí odborný technický dozor a vydává povolení k provozu elektrických, zvedacích a tlakových zařízení systému. V neposlední řadě se klade důraz i na to, aby systém splňoval všechny požadavky z hlediska bezpečnosti práce a hygienických norem,“ konstatoval Daverný.
Otestovat jedno vozidlo s nástavbou trvá deset pracovních dní. Zkoušky všech devíti kusů techniky, které tvoří jednu baterii Spyder, tak zaberou 90 dní. Výrobce plánuje ukončit tovární zkoušky první baterie do konce roku, následovat bude ověření spojení a přenos dat. Souběžně se uskuteční bezpečnostní testy, aby systém mohl získat požadovaný stupeň utajení.
Vojáci ze strakonického útvaru se začínají s izraelským systémem pozvolna seznamovat. „Hlavní úkol je čeká na konci letošního roku, kdy se zapojí do vojskových zkoušek, které předcházejí zavedení každé nové techniky do výzbroje Armády České republiky,“ doplnil Daverný.