Tendry ke státním maturitám by měla hlídat protikorupční agentura

Projekt státních maturit čeká novinka. Ministryně školství Miroslava Kopicová chce transparentní výběrová řízení, a proto se rozhodla, že by u všech měla asistovat protikorupční organizace.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Studentka u maturitní zkoušky | Foto: Arnošt Máče

Ministryně tak hodlá zamezit chybně provedeným výběrovým řízením, která v minulosti nepřinesla užitek, spíše naopak.

Týkalo se to Centra pro zjišťování výsledků ve vzdělávání, tedy úřadu, který pro školský resort maturity připravuje. Nyní by u tendrů podle Kopicové měla asistovat nezisková organizace Transparency International.

Přehrát

00:00 / 00:00

Tendry ke státním maturitám by měla hlídat protikorupční agentura

"Budou nejenom pozorovateli při výběrových řízeních, ale pomohou nám i naformulovat zadání výběrových řízení, protože i tam může dojít k určité manipulaci, která by mohla vést k vítězství některé firmy. Máme mezi sebou dohodu, že tyto věci budeme dělat tak transparentně, aby nebyly napadnutelné," vysvětlila ministryně.

S kontrolou u výběrových řízení ke státním maturitám souhlasí i ředitel Centra pro zjišťování výsledků ve vzdělávání Pavel Zelený.

"Upřímně řečeno nevím, jestli je to obvyklé, ale vzhledem k tomu, že se objevovaly jisté náznaky toho, že výběrová řízení, která jsme vyhlašovali před půl druhým rokem, byla netransparentní, tak s tím naprosto souhlasím, aby tu byl nezávislý dohled," uvedl Zelený.

Transparency International zřejmě nabídku odmítne

Pochybnostem by se tak vyhnula i soukromá firma samotného ředitele Zeleného, která dodává do škol například interaktivní tabule. Háček je ale v tom, že samotná organizace to podle ředitele Davida Ondráčka vidí v poněkud jiném světle.

"V této chvíli informaci nechci potvrdit. Paní ministryně mi na osobní schůzce takovou nabídku dala, nicméně Transparency obvykle do hodnotících komisí pro veřejné zakázky nechodí. Jsme připraveni dále jednat o případných podmínkách, ale myslím si, že tuto možnost odmítneme a do komisí k zakázkám na ministerstvu školství nepůjdeme," řekl Radiožurnálu Ondráček.

Nicméně Zelený chce s organizací ještě jednat a doufá, že Transparency International bude u výběrových řízení asistovat.

"Paní ministryně mě požádala o to, abych je přizval. Nevím, jestli je k tomu potřeba nějaká dohoda z jejich strany, z mé strany k tomu stačí ústní dohoda. Jak to bude probíhat, v tom nemám žádný problém," dodal ředitel Centra pro zjišťování výsledků ve vzdělávání.

Protikorupční organizace by neměla na výběrová řízení jen dohlížet. Měla by se podílet i na jejich přípravě. Zda se tak ale opravdu stane, záleží teď na souhlasu Transparency International.

Martin Hromádka, Klára Bílá Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme