Advokátní komora prošetří chování obhájce autora komentáře o teplických prvňácích

Tajemník České advokátní komory požádá Kontrolní radu organizace, aby prošetřila výroky advokáta Michaela Manna, který zastupuje autora nenávistného komentáře pod fotografií prvňáků z Teplic. V rozhovoru pro server iROZHLAS.cz Mann uvedl, že se komentáři sám zasmál. Mannovi, pokud se pochybení prokáže, hrozí v krajním případě až vyškrtnutí ze seznamu advokátů.

Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Fotka žáků první třídy na Základní škole Plynárenská v Teplicích, která vyvolala řadu nenávistných reakcí na sociálních sítích | Foto: Zdeněk Traxler | Zdroj: Deník

„V tomto konkrétním případu se tajemník České advokátní komory Petr Čáp obrátí na kontrolní radu s podnětem, aby prošetřila, zda některá vyjádření advokáta Michaela Manna při obhajobě, včetně vyjadřování do médií, v kauze komentářů k fotce teplických prvňáčků nebyla v rozporu s advokátní etikou,“ uvedla pro iROZHLAS.cz mluvčí komory Iva Chaloupková.

Advokát muže, který měl podněcovat k nenávisti: Komentář byl černý humor, sám jsem se zasmál

Číst článek

Kontrolní rada je podle Chaloupkové jediným orgánem komory, který může rozhodnout, zda advokát při obhajobě klienta nejednal v rozporu s předpisy.

Michael Mann zastupuje Vítězslava Kroupu, který pod fotku prvňáků z Teplic napsal na facebooku: „Ještě že jsou ze ZŠ Plynárenská. Řešení se přímo nabízí. Neříkej, že Tě to nenapadlo!!!“

Mann v rozhovoru pro server iROZHLAS.cz řekl, že komentář byl myšlen jako černý humor. „Než jsem převzal zastoupení a viděl to na internetu, tak jsem se tomu zasmál,“ dodal pak.

Vyškrtnutí ze seznamu

Kroupu soud nejprve zprostil viny, po vrácení případu odvolacím soudem zpět do Teplic byl ale ve čtvrtek napodruhé nepravomocně odsouzen k  podmíněnému trestu vězení na 16 měsíců s odkladem na tři roky.

‚Řešení se přímo nabízí.‘ Za komentář pod fotkou teplických prvňáčků dostal Kroupa podmínku

Číst článek

V případě, že by Mann kvůli svým výrokům putoval po prošetření podnětu ze strany kontrolní rady ke kárnému senátu, hrozí mu až vyškrtnutí ze seznamu advokátů. „Fakticky je to zákaz výkonu advokacie,“ dodala Chaloupková.

Proti advokátovým slovům se ohradila také Unie státních zástupců. „K tvrzení advokáta Manna, že omezování svobody projevu je znakem totalit, je nutno doplnit, že pokud demokratický právní stát nebude schopen postihovat podněcování k nenávisti z rasových a obdobných motivů, pak může právě totalitářským hnutím podlehnout. Historie nás o tom poučuje dostatečně,“ uvedla unie na facebooku.

V prohlášení zároveň státní zástupci žádali o důrazný postup ze strany České advokátní komory.

pj, zit Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme