Od vstupu policie do budovy do smrti střelce uběhlo 17 minut. Podle inspekce postup nebyl laxní ani nedbalý

Úřad vnitřní kontroly na tiskové konferenci oznámil, že postup policistů v případu střelby na filozofické fakultě v Praze byl v souladu s vnitřními předpisy. „Nebyla odhalena žádná pochybení,“ řekl ředitel útvaru vnitřní kontroly policejního prezidia Michal Tikovský. Policisté se vyjádřili také ke spekulacím o průběhu zásahu a zmínili i prověřování případů, které souvisejí se schvalováním tohoto trestného činu či šířením poplašných zpráv.

Sledovali jsme online Praha (Aktualizováno: 16:30 9. 1. 2024) Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Šéf úřadu vnitřní kontroly Michal Tikovský nejprve popsal, co policie dělala od 12:26 – tedy prvního oznámení o „osobě se sebevražedným úmyslem“. Popsal, jaké kroky jednotlivé útvary policie učinily, od nálezu mrtvého otce v Hostouni na Kladensku, po snahu o lokalizaci střelce a kontaktování zaměstnanců filozofické fakulty.

Zásah policie minutu po minutě. Co zatím víme o střelbě na filozofické fakultě

Číst článek

Dvě tříčlenné hlídky podle něj nejprve dorazily ve 13:22 k budově na náměstí Jana Palacha. Podle policistů tam jeli proto, že šlo o první kontaktní adresu, kterou zobrazí internetový prohlížeč Google. „První hlídka vstoupila do budovy fakulty, druhá hlídka prováděla její obhlídku,“ vysvětluje Tikovský. Uvnitř budovy se policisté s fotografií střelce ptali vrátných, jestli ho neznají. Stejně tak se ptali i muže, který se představil jako zástupce vedení fakulty, který policisty odkázal na studijní oddělení.

Právě tam zjistili, že má pachatel přednášku ve 14 hodin v učebně na Celetné ulici. Ta byla podle policie jediným možným vodítkem, kde střelce najít, protože sama filozofická fakulta má v Praze čtyři budovy. „Střelec měl v ten den výuku jen v této budově,“ upozorňuje Tikovský s tím, že se policie stále snažila lokalizovat střelce - třeba i s pomocí jeho mobilního telefonu.

„Policisté dali jasně najevo, že muž na fotografii je student filozofické fakulty, je ozbrojen a je důvodné podezření, že chce spáchat sebevraždu,“ dodává s tím, že před odchodem z budovy hlídky ještě provedly „vizuální prohlídku přízemí školy, knihovny, kantýny a chodby v prvním patře“.

Rekonstrukce zásahu

První informaci o střelbě dostali policisté až ve 14:59, o tři minuty později už vcházel do budovy první policista, který vykazoval lidi ven. „Po vstupu policistů do budovy panovalo ticho, nešla slyšet žádná střelba a proto bylo pro ně obtížné pachatele najít. V 15:10 se dostali do čtvrtého patra, kde už cítili pach charakteristický střelbě a viděli průstřely ve dveřích a zdech,“ vysvětluje ředitel.

OVĚŘOVNA: Dopis v Hostouni i útočníkův původ. Na sítích se šíří dezinformace o masové střelbě v Praze

Číst článek

A dodává, že v tu chvíli bylo rozhodnuto, že po pachateli budou dále aktiuvně pátrat příslušníci zásahové jednotky spolu se dvěma hlídkami pohotovostní motorizované jednotky a jednotka hlídkové služby. Další týmy pak ošetřovaly a evakuovaly lidi v budově.

První informaci o tom, kde se střelec přesně nachází, obdrželi policisté od svých kolegů venku v 15:11, když ho uviděli stát na ochozu. Přesnou polohu získali o pět minut později a od té doby zasahující policisté uvnitř budovy hledali cestu, kudy se k němu dostat.

Jak popisuje policista Josef Jeřábek, jeho kolegové využili k zásahu proti střelci také protější budovu hotelu, protože z ulice ho nemohli krátkými zbraněmi ohrozit. Vyběhli do co nejvyššího patra hotelu, ze kterého na střelce viděli a mířili na něj. Zasahující policista pak v záznamu popisuje, jak pachatel odhazuje svou dlouhou zbraň a má z toho pocit že se střelec vzdává. Ten ale místo toho sáhl po další zbrani a spáchal sebevraždu.

Až poté – v 15:23 – na ochoz dorazili také policisté z budovy filozofické fakulty, kteří už pouze potvrdili, že je pachatel po smrti.

Hned poté začala už plná evakuace budovy a ošetřování zraněných, což prováděli opět policisté. V 15:30 bylo připraveno ošetřovací místo, na kterém docházelo k dalšímu rozdělování zraněných podle závažnosti jejich stavu. „Všichni policisté si sáhli na dno a podařilo se předejít mnohem větší tragédii,“ ukončil rekonstrukci major Josef Jeřábek.

Otázky a pochvaly

Na tiskové konferenci také zaznělo, že policie prověřila a dále prověřuje případy schvalování trestného činu (34 případů), nebezpečné vyhrožování (29 případů), násilí proti skupině obyvatel či jednotlivci a šíření poplašné zprávy. „Nejvíce těch skutků je v Praze, dále v Moravskoslezském kraji, Ústeckém a Středočeském kraji,“ popisuje náměstek policejního prezidenta Tomáš Kubík. „Nikdo zatím není ve vazbě, nicméně čtyři lidi jsme převezli k psychiatrickému vyšetření,“ dodává.

Policie pustila video ze zásahu. Útočník se zřejmě zastřelil brokovnicí, oznámila

Číst článek

Stejně tak podle náměstka pražské policie Vojtěcha Motyky probíhá i nadále prověřování okolo Telegramového účtu, který byl spojován s pachatelem. „To je také otázka prověřování, další informace uvolníme později,“ dodal.

Policisté se také snažili vyvrátit některé ze spekulací okolo případu – například ty o dopise střelce. Podle náměstka Motyky byly nalezeny dopisy hned dva – jeden v jeho rodném domě v Hostouni, druhý pak u něj na filozofické fakultě.

Vyjadřovali se také ke spekulacím, kde vzal střelec na tolik zbraní peníze – policie to stále vyšetřuje, kloní se ale k tomu, že si vzal na jejich koupi úvěr. Policitsé už také potvrdili, že všechny zbraně držel legálně a že zbraň, kterou nalezli v jeho domě v Hostouni, se shoduje s tou, se kterou střílel v Klánovickém lese.

Policejní prezident Martin Vondrášek pak zdůraznil, že zásah byl skutečně rychlý a pro policisty náročný, protože zavedený rámec v krizových situacích počítá s tím, že policisté mají zajistit perimetr a čekat na příjezd zásahových jednotek. „Policisté si museli úplně přenastavit myšlení, protože v případě aktivního střelce je tohle to nejhorší. A je potřeba střelce co nejrychleji eliminovat,“ vysvětlil.

Žádná pochybení neodhalil ostatně právě ani úřad vnitřní kontroly. „Počet policistů i jejich nasazení svědčí o tom, že postup policie nebyl laxní ani nedbalý,“ uzavřel jeho ředitel Tikovský.

Smutek i solidarita

Podle policie na fakultě střílel čtyřiadvacetiletý student z obce Hostouň na Kladensku. Na zásahu proti němu se na místě podílelo podle policie na 220 až 230 policistů.

Střelec z filozofické fakulty zanechal doma v Hostouni dopis. Přiznal se v něm k vraždám v Klánovicích

Číst článek

Objevila se ale i kritika policejního zásahu. Po vyhodnocení závěrů vnitřní kontroly, která pochybení policistů nepotvrdila, se bude čekat ještě na závěry prověřování jednotlivých podnětů, kterými se zabývá Generální inspekce bezpečnostních sborů (GIBS).

Památku obětí střelby Česko uctilo 23. prosince, na který vláda vyhlásila státní smutek. V katedrále svatého Víta se za ně konala zádušní mše, kterou sloužil pražský arcibiskup Jan Graubner a které se zúčastnil také prezident Petr Pavel.

Tragédie ale vyvolala také vlnu solidarity s přeživšími i pozůstalými. Na jejich podporu vzniklo hned několik sbírek, nejvíce peněz lidé darovali sbírce Nadačního fondu Univerzity Karlovy, kde vybraná částka překročila 50 milionů korun. Lidé ale přispívají také na dárcovském webu Znesnáze21 – na rodinu obětí střelby v Klánovickém lese vybrali už přes 12 milionů korun.

Tomáš Pika, ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme