Protestující studenti plánují v Karolinu zůstat nejméně do soboty. Vedení jim nebude bránit

Zhruba 20 vysokoškoláků z iniciativy Univerzity za klima, kteří od středy protestují v Karolinu proti rektoru Univerzity Karlovy Tomáši Zimovi, chce zůstat na místě nejméně do soboty. V pátek to řekl mluvčí iniciativy Kryštof Říha. Zima by podle stávkujících měl rezignovat, protože se podle nich staví nezodpovědně k ochraně klimatu.

Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Studenti v Karolinu protestují od středy. Požadují rezignaci rektora Univerzity Karlovy Tomáše Zimy | Foto: Tereza Chlubná | Zdroj: Český rozhlas

Univerzita Karlova má zhruba 45 000 studentů, mezi dvacítkou lidí na místě jsou i studenti z jiných škol. Podobně jako v předchozích dvou dnech, ani v pátek vedení Univerzity Karlovy studentům v přenocování v budově bránit nebude.

Prostory vestibulu v Karolinu obsadili studenti ve středu odpoledne. Předtím strávili jeden den a noc v budově Filozofické fakulty Univerzity Karlovy, kde stávkovali za lepší ochranu klimatu a snižování emisí.

Studenti Univerzity Karlovy pokračují v protestech. Jde jim o klima i odstoupení rektora Tomáše Zimy

Číst článek

Svůj protest směřovali k vládě, po přesunu do Karolina ho ale namířili hlavně proti rektoru Zimovi, který by podle nich měl rezignovat. Studenti tvrdí, že Zima je pro univerzitu překážkou v řešení klimatické krize. Zima jejich tvrzení odmítl a řekl, že neodstoupí.

Říha v pátek řekl, že stávkující chtějí v Karolinu zůstat ještě další noc. V sobotu dopoledne by se měli rozhodnout, zda setrvají i nadále, nebo svůj protest ukončí. Mluvčí Univerzity Karlovy Václav Hájek uvedl, že vedení školy umožní studentům zůstat přes noc opět v prostorech u vrátnice Karolina. Opět se přitom zavře historická i administrativní část budovy a na studenty bude dohlížet vrátný.

Home Credit

Protestující Zimovi vytýkají zejména aféru kolem spolupráce univerzity s úvěrovou společností Home Credit, která se zavázala univerzitě po dobu tří let poskytovat ročně půl milionu korun. Vedení univerzity čelilo za toto partnerství kritice a Home Credit od smlouvy následně odstoupil.

Stávka za klima: studenti zůstávají v budově Filozofické fakulty, policie přivolána nebude

Číst článek

Vedle toho studenti poukazují na to, že Home Credit patří Petru Kellnerovi, který přispívá Institutu Václava Klause, jenž popírá klimatické změny. Zima už ve středu řekl, že neodstoupí.

Ve své reakci ve středu rektor uvedl, že téma změny klimatu považuje za velmi vážný problém, kterému se univerzita intenzivně věnuje. Za důležité považuje i aktivity studentů, které na téma upozorňují. Dodal, že vítá kritickou diskusi, ale setkání se zástupci stávkujících studentů ve středu podle něj ukázalo, že o debatu příliš zájem nemají.

Rektor se studenty diskutoval ve vstupní hale, kterou obsadili. Vedení školy pak ve svém stanovisku nabídlo možnost debaty na nejbližším zasedání Akademického senátu Univerzity Karlovy, kde bude mimořádně zařazen bod k problematice klimatických změn.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme