Trest v zahraničí se nemusí dostat do pachatelova rejstříku
Pokud se český občan dopustí v zahraničí nějakého trestného činu a nespojí se s ambasádou, informace o něm se na české ministerstvo spravedlnosti ani nemusí dostat. U malých deliktů, za které je dotyčný odsouzen v zahraničí pouze na několik měsíců, se dokonce vyplatí pomlčet.
Po návratu do Česka má totiž takový člověk čistý trestní rejstřík, uznává mluvčí mministerstva spravedlnosti Iva Chaloupková."Ano, i taková věc se může stát. Navíc on může docela dobře před svým okolím předstírat, že byl na stáži, na práci v zahraničí a tak podobně."
Pokud je český občan odsouzen v zahraničí minimálně na jeden rok, měly by partnerské státy podle Chaloupkové tyto případy české straně ohlásit."Nicméně nemůžeme dát ruku do ohně za to, že vždycky a ve všech zemích to orgány činné v trestním řízení udělají."
Soud ve švédské Uppsale dnes poslal na doživotí za mříže osmadvacetiletého českého studenta. Přestože se nikdy nepřiznal, byl uznán vinným z vraždy své čtyřiadvacetileté spolužačky. Mladí lidé spolu ve Švédsku studovali v rámci mezinárodního výměnného studentského pobytu. Pokud mladík nepodá odvolání k soudu vyšší instance, rozsudek proti němu nabude právní moci za tři týdny. Student má ale šanci odpykat si trest v České republice.
Student odsouzený ve Švédsku, je čtvrtým Čechem, kterého poslal zahraniční soud na doživotí za mříže. V únoru roku 2002 byla ke stejnému trestu odsouzena také dvojice Čechů, zadržena na řecko - turecké hranici s 32 kilogramy heroinu. Trest byl později snížen na 20 a 18 let. Doživotní vězení si odpykává ve Spojených státech český emigrant, který měl zavraždit černoškou matku pěti dětí.