Tři tuny munice za dva týdny. Čeští potápěči pomáhají odminovat Bosnu
Přes 200 kilometrů čtverečních území Bosny a Hercegoviny stále pokrývají minová pole. Odstraňovat výbušniny tam pomáhají čeští potápěči. Konkrétně teď působí u hraniční řeky Sávy. Na Balkán přijeli pomáhat už počtvrté a během dvou posledních týdnů vytáhli ze dna řeky přes tři tuny munice. Češi jsou jediní, kdo v Bosně s odminováváním pomáhají.
Češi se pod hladinou řeky Sávy začínají potápět v osm hodin ráno, končí v osm hodin večer. Na dně nacházejí především granáty z první a druhé světové války.
Jedním z policejních potápěčů je Marek Čermák. Do Bosny a Hercegoviny přijel už na druhou misi. Odminovávání řeky Sávy je pro něj především výzvou.
„Běžně se v České republice potápíme k munici a tady je munice pomalu na každém kroku,“ říká Marek Čermák ke svému angažmá na Balkáně.
Práci policejních potápěčů u bosenského města Novi Grad sledovala Martina Spěváčková
Čeští policejní potápěči si museli do Bosny a Hercegoviny přivézt všechno vybavení. Cestu k řece jim nejdřív zpřístupnili místní pyrotechnici, okolí Sávy je totiž zaminované ještě z období občanské války. V samotné řece je pak podle tamního ministra bezpečnosti stále přes 120 tisíc min.
Práce potápěčů začíná tím, že se nejdříve vytyčí prostor, který pak postupně prohledávají, vysvětluje velitel policejních potápěčů v Bosně a Hercegovině Lubomír Znojil.
„Pokud dojde k nálezu munice, tak si natáčíme vše na podvodní kameru. Potom s kolegy pyrotechniky vyhodnocujeme postup, jakým způsobem budeme munici vytahovat z vody, a pak přicházejí ke slovu potápěči-pyrotechnici, kteří tuto munici nakládají na čluny, odváží se na břeh, kde ji naši kolegové z pyrotechnické služby evidují a ve spolupráci s bosenskými pyrotechniky s ní dále nakládají,“ popisuje velitel.
Bezpečnost munice má v českém týmu na starost pyrotechnik Libor Souček. Na břehu Sávy právě čeká na potápěče a vylovený materiál.
„Tady je furt nějaké překvapení, z této mise máme nález hlubinné pumy, který nám udělal radost. Myslím si, že v republice jsme ji našli první, takže jsme si to tady užili. Nafotili jsme si to, s kolegy doma jsme to okamžitě konzultovali a ti nám k tomu poslali materiály, co s tím máme dělat a jak se k tomu chovat,“ zmínil jeden Libor souček jeden z „úlovků“.
Češi kromě odminovávání řeky Sávy učí místní, jak s výbušninou zacházet, aby byli v budoucnu schopní území Bosny a Hercegoviny vyčistit sami. Země má být úplně bez min v roce 2019. Zda je to reálný odhad, ukáže až čas. Někteří odborníci jsou ale ohledně stanoveného termínu skeptičtí.