Týden končí, víkend začíná 9.-11.2.2001

Další víkend máme před sebou a pro některé dokonce začínají prázdniny. Proto nesmí chybět v našem vysílání tipy pro volné chvíle.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejprve se vydáme za lidovými zvyky, konkrétně za masopustem. Masopustním průvodem totiž v sobotu ožije skanzen na Veselém Kopci u Hlinska. Obchůzka, která se na Hlinecku dochovala v téměř nezměněné podobě, začne v deset hodin dopoledne a potrvá pět hodin. Návštěvníci, kteří se do skanzenu vydají - podle jeho ředitelky Ilony Vojancové, uvidí tradiční masky, které mají zvláštní názvy, například laufer, ženuška a kobylka.

A tento lidový zvyk také zakončí kolem 15. hodiny celý masopustní průvod. Pokud se na něj budete chtít podívat, vydejte se v sobotu do skanzenu na Veselém Kopci u Hlinska.

Sedmnáct malířů - ilustrátorů přírody, kteří se řadí mezi nejlepší u nás, se představuje v pražské Galerii bratří Čapků. Expozice nazvaná „Příroda v ilustracích“ soustřeďuje na dvě stovky prací, jejichž nejčastějším námětem jsou pestrobarevní brouci a motýli, nechybějí však ani ptáci a savci.

Brněnská Knihovna Jiřího Mahena oslaví své 80. narozeniny neobvyklým - ale vlastně pro knihovnu typickým způsobem - autorským čtením. Součástí bude tedy autorské čtení návštěvníků i spisovatelů, divadlo a také čtení Mahenových knih. V Mahenově památníku v Brně zítra v 10 hodin.

„Prolomení povrchu“ se jmenuje výstava současné jihokorejské keramiky v Severočeském muzeu v Liberci. Liberec je jediným místem u nás, kde 13 umělců kolekci vystavuje. Práce vycházejí z přírodních motivů, vyznačují se jednoduchostí a nenápadnými barvami. Ojedinělý výraz jim dává rozmanitost struktury povrchu.

Koření a jídlo v někom vyvolává představu daleké exotiky, v jiném zase kuchyně babičky. Odlišnost národních kuchyní a jejich chuti spojené s kořením představuje expozice v síni Musaion v Havířově na Karvinsku.

Po celý únor se mohou obyvatelé z Břeclavi a širokého okolí přijít podívat na obrázky Františka Ringo Čecha a Ivo Pešáka. Tito dva pražští malíři, známí i působením na poli hudebním, totiž právě vystavují svá výtvarná díla v břeclavské Galerii 99. Co při návštěvě zmiňovaných výstavních prostor uvidíte, nám prozradili sami protagonisté expozice - a začali jsme u Františka Ringo Čecha.

Na obrázky o erotice Františka Ringo Čecha a Ivo Pešáka se můžete přijít podívat do břeclavské Galerie 99.

Bezmála jarní počasí láká k výletům do přírody. Mezi turisticky vyhledávané lokality patří také Kersko na Nymbursku, které proslavil svou Slavností sněženek spisovatel Bohumil Hrabal. Malá obec ve středních Čechách skrývá zajímavá místa. O nich vám poví náš spolupracovník Ladislav Pavlík.

Mírně se oteplilo, a tak procházka zoologickou zahradou může být určitě příjemná. A pokud nebude zrovna vlídné počasí, můžete si prohlédnout nějakou expozici pod střechou. Obě varianty nabízí třeba zoo v Plzni. Jak nám řekl její mluvčí Martin Obruba, například přímo v centru, na Palackého třídě znovu otevřeli akvárium a terárium.

Mimochodem, plzeňská zoo je první zahradou u nás, kde vymírající ovce domácí brýlové chovají. A proč se jim říká brýlové? Protože srst na obličeji a kolem očí vytváří zdání, že mají brýle.

Přesuneme se však do té v Praze-Tróji. Polovině pražských školáků totiž de facto o víkendu začínají jarní prázdniny, a tak pro ně připravili soutěž nazvanou „Bloudění pražskou zoo“. Její mluvčí Romana Anděrová dodává, že děti, které do Tróje přijdou, si u hlavního vchodu nejprve vyzvednou soutěžní list.

A protože v Praze má polovina dětí prázdniny nastávající týden a druhá půlka ten další, potrvá soutěž v Zoologické zahradě v Praze - Tróji celých 14 dní.

Na tvorbu pro děti se tradičně soustředí brněnské divadlo Polárka. To v sobotu uvede premiéru původní české pohádky plné medu, kytek a podivuhodných bytostí „O Medovém království“. Začátek je o půl čtvrté odpoledne.

Největší česká vypreparovaná štika 23 kilogramů těžká bude jedním z nejvzácnějších unikátů soutěžní výstavy „Rybí trofeje“, která se koná až do neděle v domově Střední policejní školy v Holešově na Kroměřížsku. V expozicích bude instalováno více než 250 rekordních úlovků.

Na venkovní expozici zve arboretum Nový Dvůr na Opavsku, kde v těchto dnech vykvetla první předjarní květina. Velké keře vilínu japonského se totiž pyšní kanárkově žlutými květy. Tyto rostliny si můžete prohlédnout do poloviny března.

Příznivci folku, country a trampských písniček si určitě nenechají ujít 11. Příbramský huntík. Přehlídka je také předkolem Porty a Trampské písně. V Motorestu ve Starém Podlesí u Příbrami se začíná zítra ve 13 hodin a konec bude až ráno.

A teď pravidelný přísun informací pro milovníky a hor a bílého sportu. Sněhová pokrývka na českých horách se se stávající oblevou postupně ztenčuje, sníh je mokrý a těžký. Vleky jsou však ve většině středisek i nadále v provozu, více Jaroslav Zvára.

Milan Kopp, Petr Doležel Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme