Týden končí, víkend začíná 9.-11.2.2001

Další víkend máme před sebou a pro některé dokonce začínají prázdniny. Proto nesmí chybět v našem vysílání tipy pro volné chvíle.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejprve se vydáme za lidovými zvyky, konkrétně za masopustem. Masopustním průvodem totiž v sobotu ožije skanzen na Veselém Kopci u Hlinska. Obchůzka, která se na Hlinecku dochovala v téměř nezměněné podobě, začne v deset hodin dopoledne a potrvá pět hodin. Návštěvníci, kteří se do skanzenu vydají - podle jeho ředitelky Ilony Vojancové, uvidí tradiční masky, které mají zvláštní názvy, například laufer, ženuška a kobylka.

A tento lidový zvyk také zakončí kolem 15. hodiny celý masopustní průvod. Pokud se na něj budete chtít podívat, vydejte se v sobotu do skanzenu na Veselém Kopci u Hlinska.

Sedmnáct malířů - ilustrátorů přírody, kteří se řadí mezi nejlepší u nás, se představuje v pražské Galerii bratří Čapků. Expozice nazvaná „Příroda v ilustracích“ soustřeďuje na dvě stovky prací, jejichž nejčastějším námětem jsou pestrobarevní brouci a motýli, nechybějí však ani ptáci a savci.

Brněnská Knihovna Jiřího Mahena oslaví své 80. narozeniny neobvyklým - ale vlastně pro knihovnu typickým způsobem - autorským čtením. Součástí bude tedy autorské čtení návštěvníků i spisovatelů, divadlo a také čtení Mahenových knih. V Mahenově památníku v Brně zítra v 10 hodin.

„Prolomení povrchu“ se jmenuje výstava současné jihokorejské keramiky v Severočeském muzeu v Liberci. Liberec je jediným místem u nás, kde 13 umělců kolekci vystavuje. Práce vycházejí z přírodních motivů, vyznačují se jednoduchostí a nenápadnými barvami. Ojedinělý výraz jim dává rozmanitost struktury povrchu.

Koření a jídlo v někom vyvolává představu daleké exotiky, v jiném zase kuchyně babičky. Odlišnost národních kuchyní a jejich chuti spojené s kořením představuje expozice v síni Musaion v Havířově na Karvinsku.

Po celý únor se mohou obyvatelé z Břeclavi a širokého okolí přijít podívat na obrázky Františka Ringo Čecha a Ivo Pešáka. Tito dva pražští malíři, známí i působením na poli hudebním, totiž právě vystavují svá výtvarná díla v břeclavské Galerii 99. Co při návštěvě zmiňovaných výstavních prostor uvidíte, nám prozradili sami protagonisté expozice - a začali jsme u Františka Ringo Čecha.

Na obrázky o erotice Františka Ringo Čecha a Ivo Pešáka se můžete přijít podívat do břeclavské Galerie 99.

Bezmála jarní počasí láká k výletům do přírody. Mezi turisticky vyhledávané lokality patří také Kersko na Nymbursku, které proslavil svou Slavností sněženek spisovatel Bohumil Hrabal. Malá obec ve středních Čechách skrývá zajímavá místa. O nich vám poví náš spolupracovník Ladislav Pavlík.

Mírně se oteplilo, a tak procházka zoologickou zahradou může být určitě příjemná. A pokud nebude zrovna vlídné počasí, můžete si prohlédnout nějakou expozici pod střechou. Obě varianty nabízí třeba zoo v Plzni. Jak nám řekl její mluvčí Martin Obruba, například přímo v centru, na Palackého třídě znovu otevřeli akvárium a terárium.

Mimochodem, plzeňská zoo je první zahradou u nás, kde vymírající ovce domácí brýlové chovají. A proč se jim říká brýlové? Protože srst na obličeji a kolem očí vytváří zdání, že mají brýle.

Přesuneme se však do té v Praze-Tróji. Polovině pražských školáků totiž de facto o víkendu začínají jarní prázdniny, a tak pro ně připravili soutěž nazvanou „Bloudění pražskou zoo“. Její mluvčí Romana Anděrová dodává, že děti, které do Tróje přijdou, si u hlavního vchodu nejprve vyzvednou soutěžní list.

A protože v Praze má polovina dětí prázdniny nastávající týden a druhá půlka ten další, potrvá soutěž v Zoologické zahradě v Praze - Tróji celých 14 dní.

Na tvorbu pro děti se tradičně soustředí brněnské divadlo Polárka. To v sobotu uvede premiéru původní české pohádky plné medu, kytek a podivuhodných bytostí „O Medovém království“. Začátek je o půl čtvrté odpoledne.

Největší česká vypreparovaná štika 23 kilogramů těžká bude jedním z nejvzácnějších unikátů soutěžní výstavy „Rybí trofeje“, která se koná až do neděle v domově Střední policejní školy v Holešově na Kroměřížsku. V expozicích bude instalováno více než 250 rekordních úlovků.

Na venkovní expozici zve arboretum Nový Dvůr na Opavsku, kde v těchto dnech vykvetla první předjarní květina. Velké keře vilínu japonského se totiž pyšní kanárkově žlutými květy. Tyto rostliny si můžete prohlédnout do poloviny března.

Příznivci folku, country a trampských písniček si určitě nenechají ujít 11. Příbramský huntík. Přehlídka je také předkolem Porty a Trampské písně. V Motorestu ve Starém Podlesí u Příbrami se začíná zítra ve 13 hodin a konec bude až ráno.

A teď pravidelný přísun informací pro milovníky a hor a bílého sportu. Sněhová pokrývka na českých horách se se stávající oblevou postupně ztenčuje, sníh je mokrý a těžký. Vleky jsou však ve většině středisek i nadále v provozu, více Jaroslav Zvára.

Milan Kopp, Petr Doležel Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme