Čeští a slovenští akademici vyzývají Čínu k uzavření převýchovných táborů pro Ujgury

Uzavření převýchovných táborů pro Ujgury a další menšiny a dodržování mezinárodně uznávaných lidských práv ze strany Číny požaduje iniciativa představitelů akademické obce, veřejného života a občanské společnosti v Česku a na Slovensku. Uvedli to v pondělí v tiskové zprávě.

Tento článek je více než rok starý.

Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Lidé s ujgurskými vlajkami demonstrují proti Číně před evropským sídlem OSN v Ženevě v listopadu 2018

Lidé s ujgurskými vlajkami demonstrují proti Číně před evropským sídlem OSN v Ženevě v listopadu 2018 | Foto: Denis Balibouse | Zdroj: Reuters

Autoři výzvu zveřejnili u příležitosti pondělního 70. výročí vzniku Všeobecné deklarace lidských práv. O zhoršené lidskoprávní situaci v Číně informovaly už v listopadu na jednání Rady OSN členské státy.

Iniciátoři kritizují Peking kvůli zacházení s menšinovými muslimskými Ujgury v Ujgurské autonomní oblasti Sin-ťiang i celkové autoritářské směřování Číny pod vedením generálního tajemníka Komunistické strany Číny Si Ťin-pchinga.

Čína má ze špinavého byznysu s orgány obrovské zisky a nevzdá se jich, říká investigativní novinář Gutmann

Číst článek

Podle autorů zprávy sílí represe proti Ujgurům, Kazachům a dalším muslimským menšinám od nástupu Si Ťin-pchinga k moci v roce 2012 a zejména od nástupu Čchen Čchüan-kuoa do funkce oblastního stranického tajemníka.

Potlačování lidských práv

„Jsou zde potlačována politická, náboženská a kulturní práva obyvatel zaručená čínskou ústavou, jsou zaváděny metody policejního státu a digitální diktatury a obyvatelstvo je masově politicky indoktrinováno. Odsuzujeme zejména uvěznění několika set tisíc lidí v politických převýchovných táborech,“ uvedli v tiskové zprávě.

Autoři iniciativy usilují zejména o propuštění všech lidí zadržovaných v politických převýchovných táborech a ukončení represivní politiky vůči národnostním a náboženským menšinám v Číně. Apelují také na české státní orgány a ekonomické subjekty, aby ukončily spolupráci s aktéry, kteří se podílejí na represi Ujgurů, a podpořily dodržování lidských práv.

Tělo s orgány stojí milion dolarů, říká Chaj-jen Wang z organizace pro vyšetřování persekucí Fa-lun Kungu

Číst článek

Mezi iniciátory výzvy jsou sinolog a ujgurista Ondřej Klimeš, sinolog a tibetolog Martin Slobodník, sinoložka Olga Lomová a dalších 120 českých a slovenských představitelů akademické obce, veřejného života a občanské společnosti.

‚Extremistická ideologie‘

Takzvaná střediska odborného vzdělávání, kam jsou na politickou převýchovu posíláni tamní Ujgurové, uzákonila v roce 2018 regionální vláda v autonomní oblasti Sin-ťiang. Úřady chtějí bojovat proti šíření podle nich extremistické ideologie. Podle OSN je v takových zařízeních v Sin-ťiangu drženo asi milion Ujgurů, Kazachů a příslušníků dalších menšin.

Čínu za diskriminaci Ujgurů v listopadu 2018 na jednání Rady OSN kritizovaly západní země včetně Kanady, Francie či Německa při projednávání zprávy o stavu lidských práv v Číně. Čína kritiku odmítla. Podle ní se obvinění z věznění Ujgurů nezakládá na faktech. „Nepřijímáme politicky motivovaná obvinění několika zemí, která jsou naprosto zaujatá,“ řekl v Ženevě náměstek čínského ministra zahraničí Le Jü-čcheng.

Ujgurové jsou druhým nejpočetnějším muslimským etnikem v Číně. Řadí se k sunnitským muslimům a jejich počet se odhaduje na osm milionů. Většina turkických Ujgurů žije v provincii Sin-ťiang a na území, které obývají přes 1250 let, usilují o nezávislý stát s názvem Východní Turkestán.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme