Uplynulá noc ve sněmovně: Poslanci schůzi přerušili a šli spát

Novela zákona o veřejných zakázkách nebo daňová reforma - to jsou předlohy, které budou dnes posuzovat poslanci na mimořádné schůzi. Po nich se vrátí k vládním předlohám, které poslancům vrátil Senát. Jejich prosazení blokovala opoziční ČSSD v uplynulých dnech obstrukcemi. Uplynulou noc ale poslanci nejednali. Vyčerpaní schůzi před půlnocí přerušili.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Poslanecká sněmovna Parlamentu České republiky | Foto: Tomáš Adamec

Místo poslaneckých lavic, křesel v předsálí nebo kancelářích prožili zákonodárci uplynulou noc ve svých postelích. Na předem připravené texty opozičních sociálních demokratů, kterými chtěli zdržovat projednání vládních reforem, nakonec nedošlo.

Přehrát

00:00 / 00:00

Dění v Poslanecké sněmovně sleduje reportérka Radiožurnálu Václava Vařeková

Samy strany koalice navrhly a odhlasovaly přerušení schůze. Poslanec Věcí veřejných Michal Babák už měl přitom po třech dnech nonstop ve sněmovně osvědčenou strategii, jak se vyspat i stihnout hlasování:

„Já mám rozestláno v kanceláři, potom ještě u naší kolegyně Kačenky Klasnové, protože to je blízko. My to nestíháme z té kanceláře dobíhávat.“

Právě hlasování o odložení projednávání reformních návrhů byla oblíbená kratochvíle poslanců ČSSD, zvlášť v nočních hodinách.

Poté, co strany vládní koalice prosadily omezení podpory stavebního spoření, sloučily diskusi ke 14 projednávaným zákonům do jedné a čas pro vystoupení zákonodárců omezily na maximálně dvakrát deset minut. To u řečnického pultu doslova rozčílilo místopředsedu sněmovny za ČSSD Lubomíra Zaorálka.

„Každý poslanec, když je prostě oblast, které se věnuje, tak by měl mít právo to tady říci. A vy mu dáte 15 zákonů a limit 20 minut. Tak se s tím, chlapče, nějak poper,“ konstatoval ironicky rozhořčený Zaorálek.

Jak ČSSD, tak komunisté zváží, jestli omezení diskuse nenapadnou u Ústavního soudu.

Únava skolila všechny

Premiér Petr Nečas ale oponoval, že opozice měla při projednávání dost času se vyjádřit a obstrukcemi ohrožuje fungování sněmovny.

„Tady se přece debata vůbec nevede o tom, zda menšina v poslanecké sněmovně má či nemá umožněnou politickou diskusi. Tady se vede debata o tom, nakolik umožníme malé, agresivní menšině v této poslanecké sněmovně šikanovat většinu, která chce pracovat, chce debatovat, chce diskutovat,“ ohrazuje se Petr Nečas.

Pár minut před půlnocí si sami poslanci vládní koalice odhlasovali přerušení schůze. Sejdou se tak v devět hodin ráno.

Václava Marešová, Marína Dvořáková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme