Nelze zabavit peníze, není-li jisté, že pochází ze zločinu. Ústavní soud vyhověl stížnosti growshopu

Soudy nemohou zabavit peníze v trestním řízení, pokud jen předpokládají, že pocházejí z trestné činnosti a nemají o tom jasné důkazy, vyplývá z rozhodnutí Ústavního soudu. Soudci tak vyhověli stížnosti firmy Grow shop greenhome, která prodávala potřeby pro pěstování konopí a bránila se proti zabavení peněz tím, že nepocházely z trestné činnosti. Podle Ústavního soudu obecné soudy porušily právo vlastnit majetek a právo na soudní ochranu.

Brno Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Ústavní soud

Ústavní soud | Zdroj: Profimedia

Jednatelé a společníci společnosti z Tachova byli odsouzeni za šíření toxikomanie, čehož se podle soudu dopustili tím, že v obchodě nabízeli vše potřebné pro pěstování konopí s vysokým obsahem psychoaktivní látky THC. Součástí rozsudku se staly právě i nyní zrušené výroky o „ochranných opatřeních zabrání věci“.

Otipka z kauzy growshop dostane zpět jen 630 tisíc. Zboží za miliony mu soud odmítl vrátit

Číst článek

Soud v obchodě zabavil při prohlídce hotovost přes 56 000 korun a také veškeré peníze na účtu. Okresní soud v Plzni peníze zabavil jako „náhradní hodnotu za výnos z trestné činnosti“, odvolání Krajský soud v Plzni zamítl.

Podle Ústavního soudu jde o významný zásah do práv vlastníka věci, a z toho důvodu nemůže být rozhodnutí o zabavení pouhou formalitou. „Jestliže obecné soudy nedospěly k jednoznačnému závěru o původu předmětných finančních prostředků, tedy si byly vědomy, že nebylo bez důvodných pochybností prokázáno, že tyto prostředky byly nabyty za majetek získaný z trestné činnosti ... porušily ustanovení zákoníku,“ uvedl ústavní soudce zpravodaj Jaroslav Fenyk.

Obecný soud podle něj musí mít naprostou jistotu, že peníze pocházejí z trestné činnosti a nelze vycházet z pravděpodobnosti a nepřezkoumatelného odhadu. Podle Ústavního soudu tak bude v dalším řízení úkolem obecných soudů vynaložit potřebné úsilí, aby zjistily původ zabavených peněz a zabavily případně jen takovou částku, která odpovídá výnosu z trestné činnosti.

Co je growshop?

Growshopy jsou obecně prodejny, které nabízejí zboží k pěstování rostlin pod umělým osvětlením. Nejen v Česku se toto označení vžilo pro prodejny, jejichž hlavním zaměřením je konopí. Policie v listopadu 2013 udělala v přibližně stovce growshopů po celém území státu razii a zabavila v nich zboží za miliony korun, obstavila growshopům bankovní účty a následně obvinila desítky lidí z šíření toxikomanie.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme