V Brně se zřítilo lešení, zranilo dva lidi

V centru Brna se dopoledne zřítilo třípatrové lešení. Zranilo dva lidi, kteří procházeli kolem domu, a poškodilo asi 15 zaparkovaných automobilů. Kvůli neštěstí je ochromena doprava v rušné Benešově ulici. Odklízení trosek potrvá patrně celou neděli.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Zřícené lešení | Zdroj: ČTK

Lešení stálo u objektu, v němž dříve sídlila společnost GE Money Bank. Krátce po 10:00 se zřítilo v délce 80 metrů a na 25 metrech strhlo část zdiva.

"Nejdřív rána a potom začalo padat všechno z vrchu dolů. Vyběhla jsem ven a viděla jsem pána se zkrvavenou hlavou a nějaká paní volala, že má dítě v autě," popsala událost jedna ze svědkyň.

"Lehké zranění utrpěl padesátiletý muž, další středně těžké zranění utrpěla dvacetiletá žena. Oba byli převezeni do úrazové nemocnice," řekla Radiožurnálu mluvčí brněnské policie Andrea Procházková. Jde údajně o otce s dcerou, kteří procházeli kolem objektu.

Dům sousedí s hotelem Grand u hlavního nádraží. Těsně před ním jsou parkovací místa. Po pádu lešení byla některá auta zcela zdemolována. Místy se vytvořila až metr vysoká hromada sutě. Na místě od dopoledních hodin zasahovalo přes 100 záchranářů, polovinu tvořili hasiči. Suť prohledával také kynolog.

Celá frekventovaná ulice bude až do nočních hodin uzavřená, hromadná doprava jezdí po náhradních trasách. Při uvolňování vozidel hasiči museli z aut kromě zbytků lešenářských trubek, tramvajových trolejí a jiného materiálu odstraňovat také vyvrácené sloupy veřejného osvětlení. Škody zatím nejsou známy.

Budovu už prohlédl statik, který zjistil, že její statika není narušena, strhnout je třeba pouze část štítové zdi. Přesnou příčinu neštěstí vyšetřuje policie. "Lze předpokládat, že lešení mělo nějaké problémy s ukotvením, jedna z verzí hovoří o tom, že bylo přetíženo nějakým materiálem, ale to jsou pouze různé pracovní verze šetření," uvedl mluvčí jihomoravských hasičů Jaroslav Haid.

Benešova ulice patří k nejrušnějším v centru města. Leží na ní bývalé autobusové nádraží, sousedí s hlavním železničním nádražím a je také důležitou tepnou tramvajové dopravy. "Máme poničené troleje, do jejichž opravy se pustíme, až bude místo bezpečné. Místo některých tramvají zajišťuje náhradní dopravu sedm autobusů," řekla mluvčí dopravního podniku.

Podobná událost se stala v květnu 2005 v Uherském Hradišti, kdy při pádu lešení v areálu firmy Mesit byli zraněni čtyři lidé. Část lešení ze stavby domu spadla také v červnu 2004 v Praze-Suchdole na dětský kočárek, v němž matka vezla dvouletou holčičku. Dítě bylo vážně zraněno a lešení lehce poranilo také matku. V listopadu téhož roku při stavbě rychlostní silnice z Liberce směrem na Českou Lípu lešení usmrtilo dělníka.

Martin Hromádka, Vlasta Gajdošíková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme