V tendrech Lesů ČR mohou vznikat kartely, upozorňuje Transparency International

Česká pobočka protikorupční organizace Transparency International dnes přišla s výsledky své činnosti. Zazněla i informace, že tendry Lesů ČR vyvolávají podezření ze vzniku kartelu. Investigativní projekt Transparency International nazvaný "Watchdog" monitoruje korupční případy v Čechách.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

korupce - ilustrační foto | Foto: Magdaléna Trusinová

„Snažíme se korupčníkům alespoň znepříjemňovat život, když už ne je dostat k odpovědnosti. Korupční případy je možné rozkrývat i z pozice nevládní organizace, relevantní informace shromáždit a potom třeba podávat kvalifikované trestní oznámení policii,“ shrnuje aktivity projektový vedoucí Transparency International Stanislav Beránek.

Přehrát

00:00 / 00:00

Projektový vedoucí Transparency International Stanislav Beránek ve Světě o jedné na Rádiu Česko

Upozornil také na korupční rizika, která mohou vznikat v obrovských tendrech Lesů ČR. „Je zde možnost podání spekulativních nabídek, které manipulují se saldem, nebo kartelizace. Tedy, že někteří uchazeči budou jednat ve shodě,“ říká Beránek.

Několik firem, které se kvalifikovaly, je totiž podle Beránka mezi sebou majetkově propojeno. “Pět právnických osob, které jsou členy jednoho holdingu, podává žádosti na všech 117 územních jednotek. A to může být určitým způsobem problém, jsou jakoby konkurencí sami sobě,“ argumentuje Beránek.

Uvedl také, že dochází ke zužování trhu v této oblasti. První desítka firem tak dnes ovládá asi 80 % celého trhu.

Kupčení s volebními hlasy

Česká pobočka Transparency International také vyzvala vládu k úpravě zákonů kvůli korupci a jiné manipulaci při volbách. Protikorupční organizace navrhuje doplnit skutkovou podstatu trestného činu maření přípravy voleb a referenda i úpravy volebního zákona.

Problémy s kupčením s hlasy se v minulosti objevily například v Krupce na Teplicku. Ústecký krajský soud naposledy zrušil platnost tamního hlasování v květnových opakovaných komunálních volbách.

Markéta Bartošová, Petra Kotvová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme