V úplatkářské aféře Synotu přibyli noví obvinění

V největší korupční aféře české fotbalové historie jsou trestně stíháni už dva bývalí funkcionáři Synotu a sedm rozhodčích, mezi nimiž je i Slovák Eduard Cichý. Nejnověji vyslechli obvinění rozhodčí Petr Řehoř a bývalý sportovní šéf Synotu Igor Štefanko.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

úplatek

úplatek | Foto: Watchtower

Kroměřížský okresní státní zástupce Pavel Pukovec, který kauzu vyšetřuje, uvedl, že se také rozšířil počet podezřelých zápasů, jejichž výsledky mohly být ovlivněny úplatky Synotu. Až dosud šlo jen o vyhrané zápasy proti Blšanům a Spartě. Teď jmenoval i utkání, v němž Synot porazil Teplice, a utkání ve Zlíně a v Příbrami.

"Pan Řehoř je trestně stíhán pro trestný čin přijímání úplatků v souvislosti s fotbalovým utkáním Zlín - Synot, konaným dne 6. 3. 2004. Pan Igor Štefanko je trestně stíhán pro trestný čin podplácení, protože měl slíbit úplatek rozhodčímu Eduardu Cichému ve výši 200 tisíc korun ve vztahu k fotbalovému utkání Synot - Teplice, konané dne 13. 3. 2004," řekl Pukovec.

Zápas ve Zlíně přitom skončil výhrou domácích 2:0. Přesto žalobce podezírá Řehoře, že si nechal slíbit úplatek společně s asistentem Bohuslavem Krátkým, který už byl obviněn dříve za jiný zápas. V Příbrami od dva týdny později se podle Pukovce podobně zachoval Jaromír Hlaváč, který už také na listině obviněných není nováčkem. Výše údajného úplatku byla 150 tisíc korun.

Štefanko, který působil v Synotu jako sportovní ředitel před Jaroslavem Hastíkem, je v současné době generálním manažerem slovenského klubu AS Trenčín, v němž je firma Synot hlavním akcionářem. Právě svých kontaktů na Slovensku mohl podle vyšetřovatelů využít, když nabídl úplatek za ovlivnění zápasu s Teplicemi sudímu Cichému. Rozhodčí je obviněn z toho, že si úplatek nechal slíbit.

Ani v jednom z nových případů vyšetřovatelé nehovoří o tom, že by úplatky byly fakticky předány, což však pro právní kvalifikaci úplatkářství není nezbytnou podmínkou. Většina obviněných podle Pukovce odmítla vypovídat a jeden z nich vinu popírá.

Českým fotbalem otřásá korupční aféra od prvního května. Policie tehdy zatkla sportovního ředitele Synotu Jaroslava Hastíka a rozhodčího Stanislava Hrušku; ten měl podle policie za úplatek 175 tisíc korun ovlivnit březnový zápas s pražskou Spartou.

Čtvrtého května byl obviněn další rozhodčí Václav Zejda, který údajně přijal od Hastíka úplatek ve výši 120 tisíc korun za ovlivnění výsledku listopadového utkání Blšany - Synot. O šest dní později začala policie stíhat v souvislosti se stejným zápasem další tři arbitry - Bohuslava Krátkého, Josefa Dvořáčka a Jaromíra Hlaváče. Všichni jsou stíháni na svobodě.

Disciplinární komise vynesla před dvěma týdny na svém mimořádném zasedání v korupční aféře i první tresty: Hruška, Hlaváč, Zejda a Krátký mají podle jejího rozhodnutí zakázanou činnost výkonu rozhodčího a všech svazových funkcí na 24 měsíců. Hruška byl potrestán za vyžadování úplaty, zbývající trio pak za její přijetí. Všichni navíc dostali pokutu 50 tisíc korun.

Státní zástupce nevyloučil, že se počet obviněných ještě rozšíří. Podle neoficiálních zdrojů směřuje další obvinění ke spolumajiteli Synotu Ivu Valentovi. Státní vyšetřovatel to nepotvrdil, podle České televize je však jedinou překážkou skutečnost, že Valenta žije v Monte Carlu a obvinění se mu zatím nepodařilo doručit.

Pavla Dluhoschová, Ivan Holas, Martin Hromádka Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme