Varhany pro chrám svatého Víta postaví Španělé. Peníze chce Duka vybrat v národní sbírce

Nové varhany pro svatovítskou katedrálu postaví španělská firma Gerharda Grenzinga. Varhany si vyžádají investici 80 milionů korun a měly by se poprvé rozeznít v říjnu 2019. Smlouvu se zástupci firmy v katedrále podepsal kardinál Dominik Duka.

Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nové varhany by mohly v 21. století ukončit dostavbu katedrály | Zdroj: ČTK

Barcelonská firma Gerharda Grenzinga zhotovila už 138 nových varhan, mimo jiné i nástroje do bruselské či madridské katedrály, uskutečnila přes 90 rekonstrukcí historických nástrojů. Nástroj pro Prahu bude inspirován francouzskými vlivy a umožní kromě klasické hudby hrát také současné varhanní skladby.

Na základě mezinárodní soutěže tak vznikne symfonický nástroj o 97 rejstřících. Nejmenší píšťala bude měřit sedm milimetrů, nejdelší přesáhne délku sedmi metrů. Už dnes je spočítáno, že celý nástroj do Prahy pojede osmi kamiony, jeho celková hmotnost přesáhne 20 tun.

Peníze mají být podle plánů Nadačního fondu Svatovítské varhany shromážděny v národní sbírce, ve které je třetina potřebných peněz. Varhany mají nahradit provizorní nástroj a symbolicky na počátku 21. století dovršit staletí trvající budování katedrály.

"Je na nás, abychom v době míru a svobody naplnili odkaz našich předků, zejména otce vlasti Karla IV., a symbolicky katedrálu dokončili," řekl iniciátor projektu kardinál Duka.

"Jít cestou národní sbírky je symbolické vzhledem k hluboké tradici, kterou má kolektivní úsilí v české historii. Veřejná sbírka postavila nejen budovu Národního divadla, ale byla také hlavním zdrojem financování během stavby svatovítské katedrály v 19. století. Katedrála díky tomu patřila všem a její symbol dalece přesahoval a stále přesahuje jakýkoli církevní rámec. Katedrála je dnes symbolem duchovního dědictví, kultury a historie," vysvětlil symboliku sbírky Duka.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme