Ve sněmovně začíná bitva o rozpočet na příští rok

Sněmovna se bude zabývat v prvním čtení státním rozpočtem na příští rok. To znamená, že bude schvalovat jeho základní ukazatele: příjmy, výdaje a schodek. Očekává se, že rozpočet bude zkouškou pevnosti vládní koalice. Pro to, aby návrh prošel, je nutná prostá většina hlasů.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Poslanecká sněmovna | Foto: Česká televize

Ve dvousetčlenné sněmovně je 101 vládních poslanců a 99 opozičních či nezařazených poslanců. Koalice by uspěla i tehdy, kdyby postrádala jednoho poslance. V takovém případě by stále měla nad opozicí převahu.

Šéf klubu ČSSD Michal Kraus ujistil, že frakce sociálních demokratů bude kompletní. "Nemám informace, že by měl někdo z koaličních poslanců chybět. Mám za to, že projednání rozpočtu v prvním čtení by mělo být celkem nikoliv náročnou záležitostí," řekl Kraus.

Poslanci opoziční ODS ani KSČM pro rozpočet ruku nezvednou. Poslanec za ODS Michal Doktor vysvětlil, co jeho straně na zákonu vadí. "Je to další rozpočet v řadě, který má výrazně zadlužit Českou republiku a její občany. Připadá nám to tragické zejména v době, kdy česká ekonomika roste a vláda by měla šetřit na hubenější období," uvedl Doktor.

Návrh rozpočtu počítá se schodkem se schodkem 76,4 miliardy korun, při příjmech 868,2 miliardy a výdajích 944,6 miliardy korun. Schvalování tohoto nejdůležitějšího zákona roku se očekává na počátku prosince. Zákon pak bude muset ještě podepsat prezident. Senát o rozpočtu nejedná.

Martin Hromádka, Lucie Husárová 1 Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme