Ve Svobodově sporu o dědictví zřejmě padne další žaloba

Spor o dědictví, ve kterém proti sobě stojí ministr Cyril Svoboda, dvě charitativní organizace a vzdálení příbuzní jeho bývalé majitelky - manželé Kopečtí, pravděpodobně skončí další žalobou. Tu chce na Svobodu podat advokátka Kopeckých. Ministr totiž zpochybnil novou závěť Marie Kaprálkové, tím, že nebyla při jejím podpisu duševně zdravá.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Cyril Svoboda | Zdroj: ČTK

Dům, který odkázala původně jemu, připsala v nové závěti Domovu svaté Rodiny. Ve stejný den, kdy podepsala novou závěť, pak manželům Kopeckým prodala za 300 tisíc dům na pražské Hanspaulce.

Závěť i kupní smlouvu podle Svobody podepsala pod tlakem a ve strachu o svůj další osud. U kupní smlouvy byl totiž závazek, že se o ni příbuzní postarají do konce života.

Nátlak ale advokátka manželů Kopeckých, Helena Kubecová vylučuje: "To jsou opravdu velice slušní a poctiví lidé. A pan doktor Svoboda je napadnul, že pod bezprávní výhrůžkou ovlivňovali paní Kaprálkovou, doslova ji nutili, aby učinila to, co učinila. To znamená: příští týden podáváme trestní oznámení pro křivé obvinění, trestný čin pomluvy a uvidíme, jak se ještě domluvíme dál. To je opravdu nehoráznost!"

Cyril Svoboda ale na svém obvinění trvá a s podáním trestního oznámení na svoji osobu je smířený: "Já říkám znovu, že mi jde o to, aby se zjistila vůle zůstavitelky. Jakmile ji soud zjistí, bude-li to patřit manželům Kopeckým a ostatním, tak jim to ze srdce přeju, byla-li platná moje závěť, tak je to zase moje. A já to nemohu udělat jinak než prostřednictvím soudu. Protože, víte, ani k dokumentaci lékařské se nedostanu, ani žádné svědky nemohu vyslýchat. Proto mi nezbývá nic jiného, než použít soud."

Podle Cyrila Svobody nebyla zůstavitelka v té době už duševně v pořádku a novou závěť i kupní smlouvu podepsala ze strachu o svoji budoucnost. Toto tvrzení je podle Kopeckých pomluva a křivé nařčení. Svoboda si ale na svém tvrzení stojí: "Já na svých tvrzeních trvám, protože i dneska u výslechu vyplynulo, že manželé Kopečtí se s paní Kaprálkovou začali stýkat teprve poté, co zrestituovala majetek. Potom podepsali smlouvu, která je naprosto evidentně podvrh v tom smyslu, že se říká, že jde o koupi, fakticky jde o dar."

Alois Kopecký, který se o Marii Kaprálkovou v posledních letech jejího života spolu s manželkou staral, Svobodova tvrzení o její duševní poruše odmítá. Stejně jako tlak své rodiny na sepsání druhé závěti: "To je urážka moje a mé manželky. Doslova urážka. Ta (paní Kaprálková - pozn. red) prostě byla tak čilá, nesmírně dobře mluvila anglicky, korespondovala s Anglií. Já bych řekl. Že z nás byla nejčilejší, absolutně."

Milan Kopp, Věra Pfeifferová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme