Veřejné zakázky, úplatky a zneužití pravomocí. Policie zatím v liberecké korupční kauze obvinila sedm lidí

Policie po úterním zásahu na radnici v Liberci vyšetřuje tři věci. V jedné, která souvisí se zadáváním veřejných zakázek na opravy komunikací, obvinila šest osob. Z nich je jednou úředník libereckého magistrátu. Ve druhé věci čelí obvinění kvůli podezření z přijetí úplatku a zneužití pravomoci úřední osoby jeden člověk a ve třetí kauze zatím nikdo obviněn nebyl. Ve středu to uvedla náměstkyně ústecké krajské státní zástupkyně Kateřina Doušová.

Aktualizováno Liberec (Aktualizováno: 15:35 10. 4. 2024) Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Liberecká radnice

Sedm lidí čelí obvinění v liberecké korupční kauze (ilustrační foto) | Foto: lianem | Zdroj: Shotshop GmbH / Profimedia

„O případných návrzích na vzetí některého z obviněných do vazby bude rozhodnuto dnešního dne (středy) v pozdních odpoledních či večerních hodinách,“ dodala. Policisté z Národní centrály proti organizovanému zločinu (NCOZ) v úterý zasahovali ve dvou budovách liberecké radnice a v soukromém S toweru.

Na liberecké radnici zasahovaly desítky detektivů. Prohlížely kanceláře a zabavovaly počítače

Číst článek

„Prohlídka probíhala ve dvou kancelářích na staré budově radnice a v kanceláři v Liebiegově vile na Jablonecké ulici. Ze soudních příkazů jsem se dočetl hned ráno, co je předmětem zájmu NCOZ a o jaké osoby se jedná. Současně jsem souhlasil s mlčenlivostí, aby nebyla narušena práce Policie ČR,“ uvedl ve středečním prohlášení primátor města Jaroslav Zámečník (Starostové pro Liberecký kraj).

Podle informací ČTK i dalších médií je mezi prověřovanými osobami náměstek primátora Petr Židek (ODS). Primátor ve středu řekl, že dočasně převzal agendu, kterou měl Židek na radnici na starost. O dalším postupu bude podle něj koalice na radnici jednat až po oficiálním vyjádření policie nebo státního zastupitelství.

Sedm obviněných

Kauzu spojenou se zadáváním veřejných zakázek na opravy komunikací dozoruje Okresní státní zastupitelství v Liberci. Šest zadržených osob čelí obvinění pro trestné činy zjednání výhody při zadání veřejné zakázky, při veřejné soutěži a veřejné dražbě, přijetí úplatku, podplacení, zneužití pravomoci úřední osoby a porušení povinnosti při správě cizího majetku.

„Jednou z obviněných osob je úředník Magistrátu města Liberce, kterému za tuto trestnou činnost hrozí trest odnětí svobody ve výměře tři léta až deset let. Trestná činnost souvisí se zadáváním veřejných zakázek na opravy komunikací v majetku Statutárního města Liberce. V jednom případě byl skutek spáchán v souvislosti se zadáním veřejné zakázky Města Smržovka,“ uvedla Doušová.

Ostravský podnikatel Světlík krátil podle obvinění policistů daně. ‚U soudu to nemůže obstát,‘ tvrdí

Číst článek

Obviněným z libereckého magistrátu je vedoucí odboru správy veřejného majetku. Podle Zámečníka vedením tohoto odboru zatím pověřili vedoucí jednoho oddělení.

Další dvě kauzy dozoruje liberecká pobočka krajského státního zastupitelství. V jedné byl omezen na svobodě a obviněn ze zločinu přijetí úplatku a zločinu zneužití pravomoci úřední osoby jeden člověk.

„Za tuto trestnou činnost hrozí obviněnému trest odnětí svobody ve výměře pět roků až dvanáct let. Jedná se o trestnou činnost korupčního charakteru související se zneužitím veřejné funkce k získání prospěchu či informační výhody pro jiné subjekty v souvislosti s majetkovými operacemi Statutárního města Liberec,“ uvedla náměstkyně ústecké krajské státní zástupkyně Kateřina Doušová.

K třetí kauze podle ní zatím nelze nic sdělit. „Probíhají úkony trestního řízení, přičemž žádná osoba doposud nebyla obviněna a za dané procesní situace není možné v této naposledy uvedené věci podat žádné další podrobnější informace,“ dodala.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme