Vláda chce snížením životního minima lidi motivovat k hledání práce

Se dvěma tisícovkami korun na měsíc by měli vystačit ti, kteří odmítají pracovat. Plánuje to ministr práce a sociálních věcí Zdeněk Škromach. Jeho návrh dnes podpořila vláda, schválit ho ale ještě musí parlament. Životní minimum by se podle něj mělo snížit o třetinu, zároveň se ale počítá s častějším vyplácením příspěvku na bydlení.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

uchazeči o práci

uchazeči o práci | Foto: Český rozhlas

Vláda chce přimět lidi, aby si aktivněji hledali práci a upřednostnili i méně placené místo před státní podporou. Ministři dnes schválili návrh nového zákona o hmotné nouzi a novelu zákona o životním minimu, která počítá s jeho snížením. Změny v systému dávek, které teď posoudí sněmovna, by mohly začít platit nejdřív od příštího roku. Nejnižší částka na život by mohla pro jednotlivce místo nynějších 4300 korun činit 2870 korun. Na další dospělé v rodině by připadlo ještě méně peněz, stejně tak i na děti.

Dlouhodobě nezaměstnaní, kteří bez vážnějších důvodů práci odmítnou, by mohli o sociální dávky přijít. Dostávali by jen existenční minimum, tedy 2010 korun na stravu a základní potřeby.

Podle ministra Škromacha jeho návrh neznamená snížení sociálních dávek, ale větší motivaci k hledání zaměstnání.

"To nemůže být otázka snižování sociálních dávek, to je otázka změny struktury toho systému tak, aby motivoval k hledání práce, a to i méně placené třeba, tak aby pro něj bylo výhodnější, když tu práci vezme, než když zůstane doma na sociálních dávkách."

Zástupci romských organizací však tento plán považují za katastrofu. Podle místopředsedy romského parlamentu Petra Jana totiž Romové zaměstnání sehnat velmi často nemohou, i když chtějí.

"Romové jsou občané, kteří z 98 až 99 procenty jsou nezaměstnaní. Jestliže chceme radikálně snižovat zneužívání sociálních dávek, tak musíme také radikálně pomáhat ve spolupráci s úřady práce, které vůbec nejsou schopny ani najít lidem práci, prostě těmto lidem pomáhat."

Lenka Šumová, Marika Táborská Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme