Vláda podpořila změnu občanského zákoníku

Občanský zákoník se zcela změní. Rozhodla o tom vláda, která schválila věcný záměr této zcela nové právní normy. Podle mluvčího kabinetu Libora Roučka se zákoník stane základem soukromého práva upravujícího právní poměry zejména fyzických osob. Jedním z cílů je odstranění deformací, které do tohoto zákona pronikly v období komunistického režimu.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Vláda také rozhoduje, zda se znovu obrátí na Ústavní soud ve věci jmenování guvernéra České národní banky. Kabinet chce zjistit, zda tuto funkci může prezident republiky obsadit bez spolupodpisu předsedy vlády.

První návrh na řešení tohoto kompetenčního sporu soud vrátil, protože, jak řekl vicepremiér Pavel Rychetský, vláda žádala výklad ústavy, který by se vztahoval k budoucnosti a nikoli ke konkrétnímu případu. Vicepremiér proto vládě předkládá nový návrh na zahájení kompetenčního sporu.

Kabinet dnes bude také rozhodovat o likvidaci podniku Sevac, který zpracovává krevní plazmu. Výběrové řízení na privatizaci společnosti bylo neúspěšné. Na téměř 80 procent akcií nepředložil během posledního půlroku žádný z investorů přijatelnou nabídku. Proto, jak řekl mluvčí Libor Vacek, ministerstvo financí dnes vládě navrhne ukončení výběrového řízení a likvidaci podniku.

Podle Vacka se továrna na zpracování krevní plazmy nachází v účetní ztrátě přes 65 milionů korun. Celková ztráta za letošní rok zřejmě dosáhne skoro 100 milionů korun.

Za uplynulých šest let poskytl stát Sevaku asi miliardu korun, ministerstva financí a zdravotnictví ale závod nadále financovat nehodlají. Jak Českému rozhlasu sdělil ředitel Sevaku Josef Prchal, peníze proinvestované v této firmě by se ještě daly zachránit. Podle něj by bylo možné továrnu prodat strategickému partnerovi, který má vlastní know-how na výrobu krevních derivátů.

Většina českých transfúzních stanic vyváží plazmu ke zpracování do zahraničí a zpátky pak dováží hotové léky, které se z ní vyrábějí. Jak nám potvrdil doktor Petr Turek z Ústavu hematologie a krevní transfúze, tento systém je výrazně levnější.

Vláda také rozhoduje o tom, jak uhradí 11 miliard korun, o které v loňském roce překročila plánovaný schodek státního rozpočtu. Podle mluvčího ministerstva financí Libora Vacka vyšší deficit nevznikl kvůli rostoucím vydajům státu, ale především proto, že se nepodařilo naplnit příjmovou část v rozpočtu. Jednou z možností, kterou ministerstvo ve svém návrhu státního závěrečného účtu předkládá, je uhrazení této částky výnosem státních dluhopisů. Druhou alternativou pak je krácení rozpočtových výdajů.

Aleš Heřmánek, Marika Táborská Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme