Vláda projedná návrh státního rozpočtu na příští rok

Jedním z nejdůležitějších bodů na dnešním jednání vlády bude návrh státního rozpočtu na příští rok. Na hrubých obrysech rozpočtu s předpokládaným schodkem 76,4 miliardy korun se už předsedové koaličních stran shodli. Problémem zůstává rozdělení peněz mezi jednotlivé resorty.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Bohuslav Sobotka

Bohuslav Sobotka | Zdroj: ČTK

Lidovcům se podařilo prosadit navýšení financí pro neziskové organice. Sociálnědemokratický resort práce a sociálních věcí požaduje víc peněz například na zvýšení důchodů a služby pro staré lidi.

"Máme vyřešena makročísla, takové ty, které se týkají miliard, a to, co je potřeba pro příští rok, je započítáno. A naopak ty zákony, které jsme připravili, tak by měly být daleko efektivnější a neměly by znamenat nějaké zásadní další nárůsty financí," uvedl Škromach.

Předseda lidovců Miroslav Kalousek vidí některé vyšší výdaje do sociální oblasti jako potřebné. Zdroje peněz by ale mělo najít ministerstvo práce ve své rozpočtové kapitole. "Pokud se podaří přidat na důchodech víc než je zákonné minimum, tak to samozřejmě podporujeme, ale musí to být samozřejmě vyřešeno v rámci výdajového limitu kapitoly MPSV," řekl Kalousek.

Stejný názor má i sociálnědemokratický ministr financí Bohuslav Sobotka. Záležet podle něj bude také na výsledku jednání o nárůstu mezd ve veřejném sektoru. "Jednání s odbory zatím ještě neskončila, takže nelze říci, zda vláda schválí rozpočet. Vláda má na to čas do konce září, čili máme dostatečný prostor pro to, abychom jednání o rozpočtu uzavřeli," podotkl Sobotka.

Návrh ministerstva financí pro dnešní jednání vlády počítá s příjmy státního rozpočtu 868,2 miliardy a výdaji 944,6 miliardy korun. Příjmy i výdaje jsou proti původnímu návrhu z července o 38 miliard vyšší. Ministerstvo financí navýšení vysvětlilo zapojením peněz z rozpočtu EU a růstem daňových příjmů.

Blanka Černá, Martin Hromádka Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme