Vláda schválila posílení pravomocí finančního arbitra

Vláda dnes schválila posílení pravomocí finančního arbitra a změny ve financování této instituce. Dosud mohl arbitr rozhodovat jen spory občanů a finančních institucí ohledně převodů peněz a využívání elektronických platebních prostředků, zejména karet a v ostatních oblastech finančního trhu měl svázané ruce.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

klienti u přepážky | Foto: Archiv ČRo

Nově by měl arbitr rozhodovat spory týkající se spotřebitelských úvěrů a kolektivního investování a jeho činnost by měla být financována ze státního rozpočtu. Finanční arbitr České republiky František Klufa na Rádiu Česko uvedl, že změnu hodnotí pozitivně.

„Od začátku svého působení ve funkci jsem se zasazoval o to, aby se rozšířili kompetence. Protože kolegové v zahraničí pokrývají celý finanční trh a my jsme se vždycky cítili jakýmisi trpaslíky,“ vysvětlil.

Přehrát

00:00 / 00:00

Vláda schválila posílení pravomocí finančního arbitra. Hostem Rádia Česko byl finanční arbitr ČR František Klufa.

Arbitrovy pravomoci by se měly podle návrhu rozšířit od července 2011 a jak Klufa uvedl, očekává, že by mohly vznikat spory z titulu třeba naplnění informační povinnosti institucí nebo rozporu – to, co klientovi tvrdí před uzavřením smlouvy a co potom klient skutečně musí splácet.

„Ze zahraničí máme zkušenost, že poměrně velké procento sporů, kdy klient je v prodlení a instituce velmi agresivně postupuje při vymáhání těchto pohledávek. Uvidíme jaké spory budou vznikat i v ČR,“ dodal.

Rozhodčí doložky

Často se hovořilo i o takzvaných rozhodčích doložkách, kvůli kterým se spotřebitel předem vzdává práva rozhodovat u rozhodce nebo u soudu, a přenechává rozhodnutí rozhodčímu stanovenému ve smlouvě.

„V současné době máme v zákoně větu, která hovoří o tom, že sjednání rozhodčí doložky nevylučuje pravomoc finančního arbitra. I když je v doložce ve smlouvě podepsána, spotřebitel může k nám jít a my jsme schopni řízení zahájit,“ reagoval Klufa.

Nebude se to podle něj měnit ani u spotřebitelských úvěrů. „To znamená, že i ten kdo bude mít rozhodčí doložku, může využít služeb finančního arbitra,“ přiblížil.

Nárůst podnětů

Připomněl, že úřad finančního arbitra existuje V ČR od roku 2003 a za dobu, co je on sám ve funkci (od roku 2008) z 370 podnětů za rok jich letos úřad obdrží asi 830, tedy jde o více než 120 procentní nárůst.

„My jsme rádi, že je našich služeb více využíváno. V případě, kde je klient v právu, jsme dneska v poloze, že téměř 100 procent všech případů vyřešíme smírem. Nemusíme tedy instituci sankcionovat, oni respektují naše stanovisko a peníze klientovi vrátí, což je velmi pozitivní trend,“ dodal.

Katka Brezovská, Václav Sochor Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme