Vláda schválila smlouvu o nákupu stíhaček

Zemanův kabinet jednomyslně schválil znění smluv, na jejichž základě by Česko mělo koupit letouny Jas-39 Gripen. Podle mluvčího ministra obrany Milana Řepky by první gripeny mohli vojáci převzít za dva roky. Cena letadel bez výzbroje se pohybuje kolem 52 miliard korun. Součástí kontraktu jsou i zpětné investice výrobce, britsko-švédského konsorcia BAE-Systems/SAAB do české ekonomiky ve výši 150 procent ceny zakázky.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Saab J-39 Gripen nad oceánem | Foto: SAAB-BAE Systems

Podle mluvčího Milana Řepky se návrh kontraktu týká jak samotných letadel, tak i jejich logistického zabezpečení a offsetových programů, ke kterým se konsorcium British Aerospace/Saab zavázalo. Samozřejmě obsahuje i předpokládanou cenu. "Celková cena by se měla pohybovat přibližně kolem 52 miliard korun s tím, že dalších zhruba 7 miliard korun by mělo být na pořízení výzbroje pro tyto letouny," poznamenal Milan Řepka pro Český rozhlas.

Přehrát

00:00 / 00:00

M. Řepka o nákupu stíhaček

Kabinet dostal také informativní dokumenty, které sumarizují výsledky jednání s výrobcem, britsko-švédským konsorciem BAE- Systems/SAAB a dokládají je analytickými materiály.

Vláda chce nákup 24 gripenů financovat z úvěru 76,9 miliardy korun. Pořízení stíhaček včetně výzbroje a třicetiletého provozu by mělo státní pokladnu přijít na téměř 100 miliard korun. Opozice však tvrdí, že výběrové řízení nebylo transparentní a na nákup nejsou peníze.

Podle ministra obrany Jaroslava Tvrdíka se podařilo vyjednat výhodnější cenu i způsob placení, než se původně předpokládalo. Ministr proto doufá, že sněmovna schválí návrh zákona o úvěru, bez kterých nákup letadel není možný. Bude kvůli tomu ale třeba změnit pět zákonů. "Změna zákona o obchodu se zbrojním materiálem. Jednou ze základních podmínek ministerstva obrany byl obchod bez prostředníka to znamená přímý kontrakt miniterstva s konsorciem, dále je tam změna příslušného zákona o Fondu národního majetku o exportním financování. To znamená o schopnosti financovat to cestou České exportní banky," poznamenal Tvrdík.

Přehrát

00:00 / 00:00

J. Tvrdík: Gripeny - změna zákonů

Bez souhlasu parlamentu se dodávka stíhaček neuskuteční.Poslanecká sněmovna by se měla nákupem zabývat 24. dubna.

Milan Kopp, Aleš Heřmánek Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme