Vláda se vrací k přímé volbě prezidenta. Navrhnout by ho mohli i občané

O tom, jakým způsobem by mohl být zvolený příští prezident, bude rozhodovat vláda. Návrh na přímou volbu hlavy státu řešily vládní strany - ODS, TOP 09 a Věci veřejné - i s opozičními sociálními demokraty. Shodli se, že princip by měl být podobný jako u voleb do Senátu, tedy dvě kola.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

prezidentská standarta

prezidentská standarta | Foto: Marián Vojtek

O způsobu přímé volby prezidenta diskutovaly vládní strany spolu s ČSSD zhruba tři měsíce. V jaké fázi nyní návrh je, řekl Radiožurnálu ministr spravedlnosti Jiří Pospíšil (ODS):

Přehrát

00:00 / 00:00

Principy návrhu přímé volby prezidenta vysvětloval v Ranním interview Radiožurnálu ministr spravedlnosti Jiří Pospíšil

„Návrh je nyní připraven ministerstvem spravedlnosti, byl také konzultován stranickými experty vládní koalice a sociální demokracie a nyní odchází po částečné shodě do vlády. To znamená, že bude moci být projednáván v nejbližší době parlamentem.“

Podle návrhu by mohli lidé hlavu státu volit přímo už od roku 2013. Kandidáty by kromě skupin deseti senátorů nebo dvaceti poslanců mohli nominovat i občané, a to peticí s alespoň 50 tisíci podpisy.

Sociální demokraté mají ale k návrhu několik výhrad. Chtějí ještě upravit pravomoci prezidenta, zatímco koalice se podle Pospíšila hodlá zaměřit jen na změnu volby.

S tím souvisí ale i případy, za kterých by měl být prezident odvolán. Kromě velezrady by to mohlo být i za hrubé porušení ústavy, vysvětluje ministr.

„Většina zemí, které mají přímou volbu prezidenta, mají i trochu jinak upravenou odpovědnost hlavy státu, takže je legitimní se o tomto bavit. My nepodporujeme některé návrhy, například trestněprávní odpovědnost. Domníváme se, že je vhodné jít spíše německou cestou, která onu ústavní odpovědnost, že prezident je odpovědný za hrubé porušení ústavního pořádku. To by posuzoval Ústavní soud,“ uvedl Pospíšil.

Ke změně ústavního zákona je potřeba souhlas alespoň dvou třetin parlamentu. Vládní strany tedy návrh samy neprosadí. Zda přímá volba skutečně projde, si Pospíšil netroufá odhadnout. „Není úplná shoda nad návrhem. Uvidíme, jak se k němu zákonodárci postaví,“ podotkl.

Václava Marešová, Martin Hromádka, Aneta Vojtěchová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme