Vláda seškrtala rozpočet Fondu rozvoje bydlení o dvě třetiny

Vláda řešila budoucnost Státního fondu rozvoje bydlení. V příštím roce by měla tato instituce, která organizuje dotační programy, hospodařit s rozpočtem ve výši 1 miliarda 300 milionů korun. Letos měl fond k dispozici tři a půl miliardy korun.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Bydlení

Bydlení | Foto: Tomáš Adamec

Podle premiéra Petra Nečase bude muset fond dokonce sáhnout do svých rezerv - vyčerpá prý skoro všechny peníze ušetřené v minulých letech. Premiér uvedl, že hlavní otázkou je další fungování a smysl Státního fondu rozvoje bydlení: „V tuto chvíli prostředky v rok 2010 neumožňují prakticky realizaci žádného masivního dotačního programu.“

Znamená to mimo jiné, že se už znovu neotevře například program Nový panel, který pomáhal bytovým družstvům a společenstvím vlastníků s úroky na úvěry na rekonstrukci nebo zateplení domů. „Nicméně nadále zůstanou ze Státního fondu rozvoje bydlení financovány programy: úvěry mladým na pořízení bytu, výstavby sociálních nájemných bytů a také budou poskytovány úvěry obcím na opravy a modernizace bytového fondu a ručení za úvěry na výstavbu nájemných bytů,“ slíbil premiér.

Přehrát

00:00 / 00:00

Hostem Rádia Česko byl ministr pro místní rozvoj Kamil Jankovský.

Podle ministra pro místní rozvoj Kamila Jankovského by se měla činnost fondu zracionalizovat a mělo by se přemýšlet i o jiných formách. „Jednou z nich jsou například půjčky na výstavbu nájemních bytů pro nízkopříjmové skupiny, což by mohlo pomoct i obcím. A tím, že je to půjčka, nezasahuje to do deficitu a to jsme schopni financovat i z vlastních zdrojů, řekl na Rádiu Česko.

Fungování SFRB kritizoval i Nejvyšší kontrolní úřad. Podle něj fond neplní jednu ze svých základních funkcí, když „nevytváří dlouhodobé zdroje financování bytové politiky." S některými závěry NKÚ ministr Jankovský podle svých slov ale nesouhlasí.

Úspěšný projekt Nový panel

„Ono vytvářet vlastní zdroje znamená svým způsobem vlastně podnikat. Tedy pouze se omezit na poskytování úvěrů. Na druhou stranu program Nový panel byl velice úspěšný a užitečný. Díky němu se podařilo opravit řádově 300 tisíc bytů a prodloužit jejich životnost,“ uvedl ministr.

„Náklad na byt se řádově pohybuje kolem 150 až 200 tisíc korun a příspěvek, který v rámci projektu Nový panel dával SFRB, byl příspěvek na úroky. Snižovala se tak náročnost úvěru. Ta dotace na byt byla asi 30 tisíc korun,“ upřesnil.

Přehrát

00:00 / 00:00

O smyslu existence SFRB hovořili v Ozvěnách dne místopředseda fondu a náměstek ministra pro místní rozvoj Miroslav Kalous a Pavel Suchánek, předseda poslaneckého rozpočtového výboru za ODS.

Jak v Ozvěnách dne doplnil místopředseda fondu a náměstek ministra pro místní rozvoj Miroslav Kalous, v programu Nový panel se aktivovaly soukromé zdroje v objemu zhruba 50 miliard. „Což je formou přímých daní a znamenalo to příjem státní pokladny. A další programy, které se v rámci SFRB poskytovaly, pomohly zhruba 3 tisícům mladých lidí získat bydlení,“ dodal.

Podle něj fond svůj smysl naplnil a teď je otázka jakým způsobem v daných možnostech bude pokračovat dál. „A jaké budou finanční možnosti sátu pro to, aby mohl realizovat svoji bytovou politiku,“ uvedl.

„Pokud by Státní fond rozvoje bydlení neexistoval, jeho programové cíle by byly naplněny normálními institucemi fungujícími v rámci ministerstev,“ řekl v Ozvěnách dne Pavel Suchánek, předseda poslaneckého rozpočtového výboru za ODS, který není příznivcem podobných mimorozpočtových fondů.

Ondřej Černý, Václava Marešová, Katarína Brezovská, Veronika Sedláčková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme