fond

| ČTK |Ekonomika

Banky budou muset platit miliardy korun do Fondu pro řešení krize

Banky, družstevní záložny a obchodníci s cennými papíry zřejmě budou muset dávat až tři miliardy korun ročně do nového fondu pro řešení finanční krize. Zároveň ale budou dávat méně do stávajícího Fondu pojištění vkladů. V návaznosti na evropskou směrnici jim to ukládá zákon o ozdravných postupech a řešení krize na finančním trhu, který dnes schválil Senát. Přijal i doprovodný zákon, který má mimo jiné zvýšit informovanost klientů bank o pojištění jejich vkladů. Normy dostane k podpisu prezident.

|Simona Bartošová, Eliška Malínská |Zprávy z domova

Před rokem zemřelo v Afghánistánu pět českých vojáků, na pomoc vznikl fond

Osmý červenec je jedním z nejsmutnějších dní pro novodobou českou armádu - před rokem atentátník v Afghánistánu zabil čtyři české vojáky. Těžce zraněný byl tehdy i pátý člen jednotky a jeho stav byl natolik vážný, že po převozu do České republiky zemřel. Ministerstvo obrany dalo pozůstalým po každém vojákovi zhruba dva miliony korun a peníze poslali i lidé v rámci charitativní sbírky. Do budoucna má navíc vojákům a jejich blízkým pomáhat i speciální fond.

|Jitka Hanžlová, msk |Ekonomika

Evropská komise podpoří investice novým fondem. Analytici jsou k němu skeptičtí

Jednadvacet miliard korun chce Evropská komise vložit do nového fondu na podporu investic. To je téměř 580 miliard korun. Plán dnes představil šéf komise Jean-Claude Juncker. Peníze ve fondu mají sloužit jako záruky pro soukromé investory, kteří by tak s pomocí unie mohli začít financovat velké strategické projekty. Například v energetice nebo v mezinárodní dopravě.