Vojáci skládali špatnou přísahu

Na Hradčanském náměstí složilo včera před zraky prezidenta Václava Havla vojenský slib na 600 nových vojáků tří útvarů včetně Hradní stráže podle staré verze vojenské přísahy. Její text se v některých částech liší od přísahy uvedené v novém zákoně o průběhu základní nebo náhradní vojenské služby. Zákon platí od loňského prosince.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Proč tomu tak bylo, nebyl mluvčí ministra obrany Milan Řepka schopen vysvětlit. Přísahu prý připravovala prezidentská kancelář ve spolupráci s generálním štábem. Podle Řepky ale nehrozí, že by se musela přísaha opakovat. Právně platný je ten text, který vojáci podepisují. A ten byl pravděpodobně správný.

Podle zákona přísahají vojáci, že se budou „svědomitě učit ovládat vojenskou techniku a zbraně a připravovat se k obraně České republiky a bránit ji proti vnějšímu napadení“. Na Hradčanském náměstí však zazněla z úst důstojníka, který přísahu předčítal, dřívější verze přísahy, v níž se praví: „Svědomitě se budu učit ovládat vojenskou techniku a zbraně a připravovat se pro obranu svobody a nezávislosti České republiky“.

Včerejší slavnostní přísaha se po formální stránce nevyvedla ani v Bratislavě. Zástupce generálního štábu slovenské armády plukovník Milan Baláž, který přísahu předčítal, se však dopustil nesrovnatelně většího faux pas než důstojník v Praze. Vojáky totiž vyzval k obraně socialistické vlasti a ochraně Ústavy SSR. Ačkoliv generální štáb vysvětlil pochybení důstojníka trémou, zítra ho čeká disciplinární řízení.

Markéta Kaclová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme