Vojenští policisté zřejmě zůstanou na jihu Iráku déle

Misi českých vojenských policistů chce vláda prodloužit minimálně do konce letošního roku. Podle dosavadního mandátu schváleného parlamentem mají na jihu Iráku působit do konce února. O prodloužení jejich mise požádala Velká Británie a Irák. Podle ministra obrany Karla Kühnla zodpovědnost spojenců za bezpečnostní situaci v zemi neskončí tamními lednovými volbami.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Auto českých vojenských policistů | Foto: Jiří Hošek

"Já jsem velmi pro to, aby Česká republika prodloužila pobyt vojenských policistů v Iráku, protože se domnívám, že volby samy o sobě jsou sice naprosto nezbytným atributem demokratizace a stabilizace v Iráku, ale ta legitimní síla, moc, která vyjde z těch voleb, musí být také schopná prosadit svoji vůli. A domnívám se, že to není zatím možné bez pomoci mezinárodního společenství," uvedl ministr Kühnl.

Činnost našich vojenských policistů by zůstala stejná jako dosud. Zůstali by na jihu Iráku na základně Šaíba poblíž Basry a dále by cvičili irácké policisty a instruktory. Potřebných 175 milionů korun na prodloužení vojenské mise má resort podle Kühnla ve svých rezervách.

"Ono to nebude ani zcela potřeba, protože zase jinde peníze ušetříme. Nepředpokládám totiž, že pokud parlament toto prodloužení mise schválí, že by se uskutečnil výcvik oné stovky iráckých policistů nebo vojáků na našem území, tak jak máme parlamentem schváleno. To by asi nedávalo smysl dělat oboje - jinými slovy někde jinde nějaké peníze ušetříme."

Ministr obrany o tom dnes hovořil i s prezidentem Václavem Klausem, který je vrchním velitelem ozbrojených sil. Ten s prodloužením jejich mandátu podle hradního mluvčího Petra Hájka souhlasí.

Aleš Heřmánek, Marika Táborská, Pavel Otto Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme