Volby v Krupce jsou údajně opět poznamenány kupčením s hlasy

Sobotní opakované komunální volby v Krupce na Teplicku vyhrálo uskupení ČSNS 2005 a Šance pro město dosavadního místostarosty Zdeňka Matouše se ziskem 20,8 procenta hlasů. Právě Matouše opozice nejčastěji spojovala s kupčením a podobné výsledky voleb jako v říjnu minulého roku prý dosvědčují opětovné kupčení s hlasy. Potvrdili to také dva svědci přímo v problémové čtvrti Horní Maršov.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Krupka volby | Zdroj: ČTK

„Právě na sídlišti Maršov o tom se mnou mluvili dva lidé. Dostali prý peníze a vyplněný hlasovací lístek,“ informuje z Krupky zpravodajka ČRo Gabriela Hauptvogelová. Podle nich takto uplacených bylo až tři sta.

Druhá skončila s 14,2 procenty hlasů Zdravá Krupka, třetí ODS dostala 12,6 procenta a po 12 procentech získali Sportovci pro Krupku a KSČM. Do zastupitelstva se dostala i nacionalistická Dělnická strana sociální spravedlnosti.

Přehrát

00:00 / 00:00

Z Krupky na Teplicku se hlásí reportérka Gabriela Hauptvogelová

V okrsku přímo na Maršovském sídlišti se navíc k vysokému zisku hlasů dostalo i HNHRM (Hnutí nezávislých za harmonický rozvoj obcí a měst) a již jmenované sdružení Sportovci pro Krupku, které by údajně mělo být s místostarostou spřízněno.

Podle lídra ODS a starosty Milana Puchara současné výsledky nasvědčují tomu, že za nakupováním hlasů byli i zmínění Sportovci pro Krupku. Jeho šéf Karel Rouček to ale odmítá.

„Náhodně se objevili dva svědci, kteří tvrdí, že dostali úplatek 100 korun. Den před volbami se Krupkou neslo, že se dává nižší, potom 500, potom 300, ve finále stovka. Nevím, co vám mám říct, to se tady nese a myslím si, že je to blbost,“ říká Rouček.

Volby ve čtrnáctitisícovém městečku u Teplic musely proběhnout znovu. Výsledky těch loňských soud zrušil a nařídil jejich opakování.„Domnívali jsme se, že se to nebude opakovat, že to bylo dostatečné ponaučení,“ postěžovala si Miloslava Bačová ze sdružení Zdravá Krupka.

„Vytáhnu si statistiku a tím se prokáže, zda ke kupčení došlo, či ne. Jestliže některým stranám neúměrně naroste počet hlasů a voliči, kteří chodí běžně k volbám v množství kolem deseti procent a najednou jich tam bylo 37, jasně se prokáže, že k něčemu muselo docházet,“ myslí si starosta za ODS Milan Puchar.

Krupka je nyní ve velké nejistotě

Ani přes náznaky opětovného kupčení s hlasy se opozice většinou jejich výsledky teď napadnout nechystá. Další nezdar by totiž znamenal další období bez řádného zastupitelstva.

Další případné volby budou podle Vladana Brože z Transparency International znamenat nejistotu pro Krupku s nejistým provizorním rozpočtem, bez zastupitelstva a se starou radou téměř bez kompetencí. „Je to smutné pro obyvatele Krupky. Je to smutné i pro nás všechny, protože opakování voleb je placeno z veřejných rozpočtů,“ dodal.

Starosta města Milan Puchar z ODS už nicméně oznámil, že kvůli podezření z machinací podá trestní oznámení na neznámého pachatele.

Kandidáti Věcí veřejných z opakovaného hlasování odstoupili, přesto jejich lídr Pavel Horák výsledky včerejších voleb okomentoval tak, že korupce a touha po moci zvítězila nad demokratickými hodnotami občanské společnosti.

Gabriela Hauptvogelová, Mariana Zapotilová, Michal Šenk Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme