VV podávají trestní oznámení na Babiše. Kvůli údajné pomluvě

Policie dnes dostane trestní oznámení na podnikatele Andreje Babiše. Podávají ho Věci veřejné kvůli Babišovým výrokům na jejich adresu. V poslední době podnikatel mluvil o Věcech veřejných jako o straně spojené s korupcí.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Andrej Babiš byl hostem Dvaceti minut Radiožurnálu

Andrej Babiš byl hostem Dvaceti minut Radiožurnálu | Foto: Šárka Ševčíková | Zdroj: Český rozhlas

Předseda strany Radek John to označil za nehoráznost: „Pan Babiš si dovolil říct, že Věci veřejné snad na Praze 1 nebo na velké Praze chtěli něco krást. Věci veřejné byly v opozici na Praze 1 a naopak se krádežím snažily zabránit. Nepřipravily tento stát o jedinou korunu z veřejných peněz. To si příště pan Babiš vymyslí, že Věci veřejné ukradly český národní poklad.“

Přehrát

00:00 / 00:00

Předseda krajské rady Středočeského kraje VV Radim Vysloužil a advokát Tomáš Sokol v Světě o jedné

Strana navíc podle předsedy krajské rady Středočeského kraje VV Radima Vysloužila Babišovi vytýká, že věci, které podnikatel uvádí, jsou jen zprostředkované, ale nemá na ně žádné důkazy. „Podnikatel Babiš se pokouší o svoje zviditelnění všemi možnými způsoby. Vadí nám to, co říká, i jak to říká,“ doplnil Vysloužil.

Andrej Babiš, který založil občanské sdružení Ano 2011 – Akce nespokojených občanů a má ambici s ním uspět v parlamentních volbách, se ale hájí tím, že ve svých tvrzeních jen vycházel z veřejně dostupných zdrojů.

„Každý četl Mladou frontu, kde se psalo o etickém kodexu. Údajně na schůzce na chateau Mcely pan Bárta přednášel, že jdou do politiky, aby udělali byznys. Etický kodex říká, kdo je pro ně nepřítel, koho je třeba sledovat. Potom je třeba si přečíst knížku Superguru pana Kmenty. Já jsem vycházel jen z toho, co je veřejně dostupné,“ řekl.

Sokol: Trestní právo bych sem nezatahoval

Podle advokáta Tomáše Sokola ale Věci veřejné s trestním oznámením nejspíše neuspějí. „Obávám se, že si asi moc pečlivě nečetli trestní zákoník. Tím, co pan Babiš řekl, a teď nechci řešit, jestli je to, nebo není pravda, se nelze dopustit trestného činu pomluvy. Toho se lze dopustit pouze vůči fyzické osobě, nikoli vůči osobě právnické,“ upozornil Sokol.

Trestní právo by podle Sokola nemělo být do této kauzy vůbec zatahováno. „Politické strany jsou tady z části i od toho, aby byly uráženy. To je právo voliče, aby řekl na adresu kterékoli strany, že si o nich myslí, že je to banda lumpů nebo zlodějů. To ještě pořád patří ke svobodě slova,“dodal Sokol s tím, že takovýto případ je maximálně na civilní spor, který si má strana vyřídit za svoje peníze a ne za peníze daňových poplatníků.

Viktorie Hošková, Ondřej Černý, Alice Kottová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme