Výběr z médií: stoupl zájem o hotovost, rekordní náklady na státní správu i problémy s turisty

V pondělním českém tisku se dočtete, že kvůli covidu výrazně stoupl zájem o hotovost. Nejčastěji kvůli tomu, že lidé chtějí mít k dispozici rezervní hotovost, píší Hospodářské noviny. Český stát podle Hrotu zaměstnává nejvíc lidí od roku 2003, rekordní jsou i náklady na jejich plat. Ačkoli vláda slibuje zeštíhlení veřejné správy od svého nástupu do funkce, náklady stále rostou. Více se dočtete ve výběru z médií, který sestavil Radiožurnál.

Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Kvůli covidu výrazně stoupl zájem o hotovost, to je titulek Hospodářských novin. Lidé sice začali víc platit kartami a přes internet, zároveň ale vybírají z bankomatů vyšší částky (ilustrační foto) | Foto: Michaela Danelová | Zdroj: iROZHLAS.cz

Mf Dnes

Věrným klientům cestovních kanceláří letos ve schránce nepřistane lesklý, barevný katalog. Všímá si toho Mf Dnes. Kvůli aktuálně rychle se měnící situaci na trhu se zájezdy se totiž většina velkých kanceláří rozhodla nabídku zájezdů v papírové podobě netisknout. Nedokáže už udržet krok s měnícími se pravidly pro cestování.

Ministerstvo za půl roku nezvládlo najít bývalé hlavní hygieničce Gottvaldové práci. Propustí ji

Číst článek

Hrot

Český stát zaměstnává nejvíc lidí od roku 2003, rekordní jsou i náklady na jejich plat. Stav veřejné správy tomu ale neodpovídá. Proč? Dočtete se v týdeníku Hrot. Ačkoli vláda slibuje zeštíhlení veřejné správy od svého nástupu do funkce, náklady stále rostou. Za letošek se vyšplhaly na 227,5 miliardy korun. Celkem zaměstnává stát na 475 tisíc lidí.

Regionální Deník

Myslivci se zlobí na toulavé turisty, dočtete se v regionálním Deníku. Do lesů totiž míří čím dál víc návštěvníků - a to i v noci. Hlukem a světlem ale plaší zvěř, a tu pak nemůžou myslivci lovit. Zatímco dřív lovili myslivci divočáka v hlavní lovecké sezoně i každý druhý den, teď jsou podle oslovených myslivců z Hodonínska úlovky poloviční.

Vše, co víme o koronaviru: nemění své chování, vytváří mikrosraženiny a chlad mu svědčí

Číst článek

Hospodářské noviny

Kvůli covidu výrazně stoupl zájem o hotovost, to je titulek Hospodářských novin. Lidé sice začali víc platit kartami a přes internet, zároveň ale vybírají z bankomatů vyšší částky. Nejčastěji kvůli tomu, že chtějí mít k dispozici rezervní hotovost. Podle bank mohli mít o fyzické peníze zájem jak spořivější lidé, tak i firmy z postižených odvětví – tedy pohostinství, hotely, ubytování nebo stavebnictví. Jejich dodavatelé začali mít s ekonomickým ochlazením větší obavy o platební morálku svých zákazníků.

Deník N

Jak si poradit s covidem sám doma? Servis nabízí pondělní vydání Deníku N. Radí například, jak léčit horečku nebo kašel, nebo jak rozlišit dušnost od běžného stresu. Poznat se dá například podle dechové frekvence. Problematických už je víc než 20 nádechů za minutu.

Češi se obávají zdražení energií kvůli koronaviru. Téměř polovina lidí nemá rezervu na doplatky

Číst článek

E15

Jak topit úsporně, radí pondělní deník E15. Ceny energií sice stoupat nemají, díky správnému vytápění se dá i na platbách za teplo ještě ušetřit. Pomůžou například termostaty nebo správně seřízený kotel. Pomůže ale i rozvážný přístup k topení. Interiéry by se neměly přetápět, přirozenější je se raději přiobléknout. Snížením teploty v interiéru o jeden stupeň se uspoří okolo šesti procent nákladů na vytápění. Důležité je taky správně větrat. V topné sezoně by se měla okna otevírat krátce a intenzivně několikrát denně. Stěny tak nestihnou vychladnout a nespotřebovává se další teplo na vyhřátí interiéru.

Cenu Franze Kafky letos získá Kundera. Porota tak ocení autorův přínos české i evropské literatuře

Číst článek

Právo

Přesun knihovny Milana Kundery z Paříže do Brna zbrzdila pandemie, píše o tom Právo. Stěhovat se měla rozsáhlá sbírka knih i korespondence letos na podzim. Kvůli opatřením v Česku i ve Francii se termín posouvá nejspíš na jaro. I tento výhled je ale podle organizátorů přesunu velmi předběžný. Jasněji by podle Moravské zemské knihovny mělo být na podzim. Další záměry se sbírkou, na kterých se knihovna s manžely Kunderovými domluvila, ale platí. Sbírka bude umístěna v samostatné studovně, kde bude čtenářům k dispozici.

Respekt

Týdeník Respekt píše o tom, jak se Krkonoše se vzpamatovávají z náročné letní sezony. Ještě intenzivněji než kdy dřív se letos musí národní park vypořádat s nežádoucími dopady turismu - odpadky podél cest, v lesích i u odpočívadel. Každoročně jich ochránci a dobrovolníci v horách posbírají na tři tuny. Nejčastější jsou to plastové obaly od sušenek a malých jídel, kapesníčky a ubrousky a pak PET lahve a malé skleněné lahvičky.

Kateřina Součková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme