Výbor doporučil sněmovně podpořit návrh státního rozpočtu

Sněmovní rozpočtový výbor doporučí poslancům, aby podpořili základní parametry návrhu státního rozpočtu na příští rok. Návrh podpořili všichni členové výboru z řad koalice, opoziční poslanci byli proti. I proto lze při jednání očekávat rušnou debatu.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Ministr financí Miroslav Kalousek před začátkem jednání vlády | Foto: Tomáš Adamec

V prvním čtení se bude sněmovna vyjadřovat jen k návrhům celkových příjmů, výdajů a schodku státního rozpočtu. Ten by měl být v příštím roce 135 miliard korun.

Přehrát

00:00 / 00:00

Výbor doporučil sněmovně podpořit návrh státního rozpočtu. Jednání sledovala reportérka Milada Richterová

Podle ministra financí Miroslava Kalouska (TOP 09) zůstává deficit, i když je o 27 miliard nižší než ten letošní, stále nepřiměřeně vysoký.

„Žádný občan nemůže být spokojený s tím, jestliže si budeme muset půjčit dalších 135 miliard. Na druhou stranu kdyby vláda neučinila aktivní opatření, tak jsme si nepůjčovali 135, ale 220 miliard. Přestože opatření bývají označována až za drastická, máme pořád nesmírně vysoký schodek, s čímž se vláda nehodlá smířit,“ podotkl Kalousek.

Zdůraznil, že základní ideou bylo sestavit rozpočet tak, aby podíl schodku veřejných rozpočtů nepřesáhl 4,6 procenta HDP, což představuje právě 135 miliard korun. Pro příští rok předpokládá ministerstvo růst ekonomiky o 2,3 procenta, pro letošní rok by se podle Kalouska měl pohybovat mezi 1,5 až 1,6 procenty.

Koalice má dost síly rozpočet prosadit

Podle očekávání zvedlo pro návrh základních parametrů rozpočtu ruku všech 15 koaličních poslanců, proti doporučení sněmovně, aby na říjnové schůzi v prvním čtení schválila základní rozměry rozpočtu, byli komunisté a sociální demokraté. Důvody vysvětlil Radiožurnálu poslanec ČSSD Václav Votava.

„Plošnými škrty, jak to předvedla vláda, se určitě nedá postupovat. Vláda vůbec neřeší příjmovou stránku. Škrty dopadnou na ty nejzranitelnější, na mladé rodiny s dětmi, na zdravotně postižené. Myslíme si, že dojde i k potlačení hospodářského růstu,“ uvedl Votava.

Vládní koalice má ve sněmovně poměrně pohodlnou většinu 118 hlasů a návrh rozpočtu může prosadit. Senát rozpočet neprojednává. Také proto je o včasném přijetí tohoto každoročně klíčového zákona ještě do konce tohoto roku přesvědčený i předseda rozpočtového výboru za ODS Pavel Suchánek.

„Je nastaven tak, jak může nastaven být, a zřejmě jinak to nešlo. Věřím tomu, že na ministerstvu pracovali velmi zodpovědně a že rozpočet je jediný možný, který můžeme schválit, a my ho schvalovat budeme,“ řekl Suchánek.

Martin Hromádka, Milada Richterová, Věra Pfeifferová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme