Východ republiky bojuje se sněhovou kalamitou

Výpadky elektřiny, prasklé teplovodní potrubí, ucpané cesty a železnice. Taková byla situace v Moravskoslezském a Olomouckém kraji. Od včerejšího odpoledne tam vydatně sněží a počasí všem komplikuje život.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Řidiči nasazují sněhové řetězy | Zdroj: ČTK

Husté sněžení od rána zaměstnává silničáře, kteří jsou v plném nasazení. V nejvyšších polohách nepřestává padat mokrý sníh, kterého přes den přibylo dalších 10 až 15 centimetrů.

Cestáři ale zatím nemuseli žádnou komunikaci uzavřít. Odklízení mokrého sněhu je podle nich nesnadné. Na silnicích mají potíže především prázdné kamiony, které nemají šanci projet úsek přes Červenohorské sedlo, kam se mohou vydat pouze automobily vybavené řetězy.

Problémy čekají řidiče i v dalších oblastech Olomouckého kraje. Na Prostějovsku se ve vyšších polohách tvoří sněhové jazyky, na Hranicku leží na vozovkách zbytky sněhu.

Složitá situace byla i na Jesenicku, kde od rána místy napadlo i půl metru sněhu. Přes veškerou snahu silničářů byl ráno vyhlášen kalamitní stav. Odpoledne se už situace zklidnila ale kalamitní stav platí dál. Silničáři plánují jeho odvolání o půlnoci, pokud se však situace nezhorší.

Kalamita začala už včera, kdy výpadky elektřiny ochromily dokonce část Ostravy a dalších měst a obcí v kraji. Největší ostravský obvod, Poruba, včetně fakultní nemocnice byl bez dodávek tepla a teplé vody. V části obvodu lidé na teplo ještě stále čekají.

Energetici během včerejška a dneška vyjížděli k bezmála šesti stovkám havárií. Bez proudu bylo okolo sto tisíc lidí. Nejhorší situaci zaznamenali v nepřístupných horských oblastech. Nejčastější příčinou poruch byly stromy a větve napadané na vedení.

Spadlý strom zavinil i problémy na železnici. Trať mezi Jablůnkovem a Čadcou byla několik hodin neprůjezdná. Vlaky se posunovaly jen na trase mezi Mosty a Jablůnkovem, částečně je nahradila autobusová doprava. Po poledni se znovu rozjely. "Odjíždějí už i rychlíky na Slovensko. I slovenská strana je už zprovozněna," potvrdila Českému rozhlasu pracovnice nádraží.

Aktuální informace o dopravní situaci můžete zjišťovat na webu Zelené vlny anebo ze svých mobilních telefonů na wap.rozhlas.cz.

Zdeňka Jílková, Gabriela Všolková, Marie Matúšů Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme