Výkonná rada ODS podpořila setrvání současné koalice. Kdo bude premiérem, jasné není

Výkonná rada ODS zatím nevybrala konkrétního kandidáta na post premiéra místo odstupujícího Petra Nečase. Ten podá demisi dnes v 18 hodin. Strana zároveň pověřila své grémium jednáním o sestavení nové vlády na půdorysu současné koalice.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Místopředseda ODS Martin Kuba (vlevo) a odstupující předseda strany a premiér Petr Nečas | Foto: ČTK

„Výkonná rada ODS pověřuje grémium ODS jednáním o sestavení nové vlády na půdorysu stávající koalice v čele s premiérem nominovaným za ODS, která bude spravovat zemi až do řádného termínu voleb v květnu 2014,“ oznámil pověřený šéf strany Martin Kuba.

„Výkonná rada považuje setrvání vlády na stávajícím půdorysu za klíčové proto, aby bylo možné zajistit urychlenou obnovu země po povodních a pokračovat v zodpovědné rozpočtové politice státu a programových prioritách současné koalice,“ dodal.

Přehrát

00:00 / 00:00

Vystoupení pověřeného předsedy ODS Martina Kuby na brífinku po jednání výkonné rady strany

Kuba zároveň poděkoval Petru Nečasovi za veškerou práci, úsilí a výsledky, kterých pro Českou republiku i pro ODS dosáhl ve všech stranických i ústavních funkcích. Řekl také, že se seznamy jmen potenciálních premiérů nejdříve představí koaličním partnerům, a ne novinářům, ale že v ODS je dost lidí, kteří by tuto funkci mohli vykonávat.

„Já chápu, že je dobré chtít nějaká jména. Čeština je krásný jazyk, takže teď je úkolem grémia najít někoho, kdo chce a je chtěn. Je to krásně jednoduše vyjádřeno. V životě lidském bývá často více těch, co chtějí, a teď jde také o to, aby ještě byli chtěni, a to jak ODS, koaličními partnery, tak také dohodou s panem prezidentem,“ uvedl místopředseda ODS a ministr spravedlnosti Pavel Blažek.

Zeman nechce předčasné volby, říká Nečas. Odcházející premiér už do sněmovny kandidovat nebude

Číst článek

Na to má ODS čas v řádu dní. Jak dlouho bude tento proces grémiu strany trvat, ale nechtěl Martin Kuba upřesnit. Už teď je však zřejmé, že právě pověřený předseda ODS Kuba není pro koaliční partnery na postu premiéra přijatelný, blízko má jen k prezidentu Miloši Zemanovi. Padají tedy jména Pavla Blažka, bývalého ministra spravedlnosti Jiřího Pospíšila nebo ministra dopravy Zbyňka Stanjury.

Nečas chce pokračování koalice s novým premiérem. Opozice trvá na předčasných volbách

Číst článek

Kdo se stane šéfem kabinetu, by mohlo být jasnější po zítřejší schůzce Kuby se Zemanem. Opoziční sociální demokracie už řekla, že odmítá jakékoliv pokusy o obnovení současné koaliční vlády s jiným premiérem. Zároveň se ale nyní nechce ujmout moci, pokud by ji k tomu prezident vyzval.

Jana Zemanová, Lucie Husárová 1, Věra Masopustová, Simona Bartošová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme