Vyvadil se má do pondělí vzdát funkce soudce

Vedení Nejvyššího správního soudu vyzvalo Jiřího Vyvadila, aby se vzdal funkce soudce. Důvodem jsou jeho politické aktivity. Předseda soudu Josef Baxa dal Vyvadilovi čas na rozmyšlenou do pondělí, jinak chce podat návrh na zahájení kárného řízení.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Jiří Vyvadil | Foto: ČTK

Soudce Vyvadil strávil poslední půlrok na stáži na ministerstvu spravedlnosti. Tam se měl věnovat reformě justice. Podle Baxy však při reformách nepomáhal a projevoval se spíše politicky. Tím prý porušil povinnosti soudce.

"Poskytli jsme mu čas do pondělí 6. března k tomu, aby se vzdal funkce soudce. Pokud toto neučiní, jsem rozhodnut podat návrh na zahájení kárného řízení a navrhnout jeho dovolání z funkce," řekl Baxa.

Vyvadil nebude u soudu pracovat ani v době, než se rozhodne o jeho dalším působení. "Nařídil jsem mu čerpání dovolené," dodal Baxa po schůzce s Vyvadilem, které se zúčastnili také místopředseda soudu, předsedové jednotlivých kolegií a předsedkyně soudcovské rady.

Soudce Vyvadil dnes Radiožurnálu řekl, že sám v žádném případě ze své funkce neodstoupí. "Hon na Vyvadila pokračuje, ale já s tím počítám a ten konečný výsledek nepochybně bude dobrý. Čili já v žádném případě neodstoupím, to se stalo módou v této zemi, a počkám si, co nastane," řekl Vyvadil.

Pro premiéra Jiřího Paroubka je rozhodnutí soudu "překvapivě rychlé" a osobně je mu to líto. Přes svoji mluvčí vzkázal, že Vyvadil má z lidského hlediska jeho plnou podporu.

Z jiného důvodu, kvůli schůzce s kontroverzním podnikatelem Tomášem Pitrem, chtěl Vyvadilův pobyt na ministerstvu ukončit ministr spravedlnosti Pavel Němec. Narazil však na nesouhlas Paroubka. Spor o Vyvadila tak ohrozil stabilitu vládní koalice.

K pondělnímu ukončení Vyvadilovy stáže se Němec odhodlal až poté, co dostal dopis od Baxy. Ten písemně odvolal souhlas se stáží. Vyvadil se proto vrátil k brněnskému soudu.

Martin Hromádka, Julie Rákosová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme