Kontroloři kritizují ministerstvo průmyslu. Žadatele nechalo rok čekat na verdikt, zda dostanou dotace

Na rozhodnutí ministerstva průmyslu a obchodu o přidělení evropské dotace na rozvoj výzkumu a vývoje pro inovace zpočátku žadatelé čekali skoro rok. Vyplývá to z výsledků prověrky, které v pondělí zveřejnil Nejvyšší kontrolní úřad. Na investice z operačního programu Podnikání a inovace pro konkurenceschopnost do výzkumu, vývoje a inovací je pro Česko v programovém období 2014 až 2020 připraveno 34,8 miliardy korun.

Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Ministerstvo schválilo v kontrolovaném období projekty za přibližně 16,7 miliardy korun. (ilustrační foto) | Foto: Konstantin Kolosov | Zdroj: Pixabay

Na podzim byly proplaceny projekty za 3,5 miliardy korun, tedy zhruba deset procent z připravených dotací. Reakci ministerstva ČTK zjišťuje.

Ministerstvo rozdělilo na dotacích do regionů stovky milionů bez koncepce, uvedli nejvyšší kontroloři

Číst článek

Z pohledu projektů schválených k podpoře byla podle Nejvyššího kontrolního úřadu situace příznivější, ministerstvo schválilo v kontrolovaném období projekty za zhruba polovinu z připravených peněz, přibližně za 16,7 miliardy korun.

Vysoká chybovost, malý zájem

Dotace z operačního programu Podnikání a inovace pro konkurenceschopnost do výzkumu, vývoje a inovací jsou určeny zejména pro malé a střední podniky, ale také velké firmy, výzkumné instituce a další subjekty. Loni tento program Evropská komise Česku pozastavila kvůli vysoké chybovosti. Ministerstvo průmyslu a obchodu, které za program zodpovídá, pak v listopadu sdělilo, že problémy vyřešilo.

Nejvyšší kontrolní úřad uvedl, že jedním z důvodů, které se negativně podepsaly na čerpání evropských peněz, byla velmi dlouhá doba potřebná na schválení žádosti o dotaci.

Na zadržování vody v krajině dá letos stát dvě miliardy. Stejnou částku investuje do výzkumu

Číst článek

„V roce 2016 žadatelé čekali v průměru dlouhých 345 dní na rozhodnutí ministerstva průmyslu a obchodu, zda bude předložený projekt podpořen. Také na rozdíl od předpokladu ministerstva průmyslu a obchodu neměly v letech 2016 až 2018 malé a střední podniky dostatečný zájem o vypsané dotační výzvy,“ zjistili kontroloři.

Podle nich v jedné z oblastí podpory operačního programu Podnikání a inovace pro konkurenceschopnost do výzkumu, vývoje a inovací čerpání fakticky vůbec nezačalo. Jde o územní integrované investice, kde dotace podnikům zprostředkovávají městské aglomerace. Do loňského podzimu městské aglomerace podaly pouze 15 žádostí o podporu za necelých 450 milionů korun a žádný projekt v té době nebyl schválen k podpoře.

Nedostatečná kontrola podmínek

Připraveno je přitom více než 2,1 miliardy korun. V době kontroly navíc nemělo ministerstvo průmyslu a obchodu pro tuto oblast připravený harmonogram pro vyhlašování dalších výzev na letošní rok, dodal Nejvyšší kontrolní úřad.

Kontroloři se zabývali také tím, zda ministerstvo průmyslu a obchodu kontrolovalo, jestli příjemci po získání podpory dodržují všechny podmínky. V době udržitelnosti, po kterou příjemce musí projekt udržovat v chodu, ministerstvo neprovedlo podle Nejvyššího kontrolního úřadu žádnou kontrolu na místě. Třetina z více než 550 dokončených projektů přitom měla za sebou minimálně první rok provozu.

Nejvyšší kontrolní úřad se v této kontrole zaměřil na úspěšnost čerpání dotací a nastavení pravidel pro rozdělování peněz nebo hodnotil dopady rozdělené podpory. V letošní kontrole, která má trvat od ledna do září, se zaměří na to, zda jsou peníze vynakládány účelně a hospodárně.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme