VZP krátí brandýské nemocnici platby. Peníze na dlouho nevystačí, říká zástupce nemocnice

Brandýská nemocnice možná brzy zkrachuje. Všeobecná zdravotní pojišťovna jí totiž začala krátit poplatky za poskytnuté služby. Reagovala tak na usnesení Krajského soudu v Praze o předběžném opatření a ustanovení předběžného insolvenčního správce. Jenže menší poplatky znamenají ročně výpadek ve financování nemocnice ve výši 20 miliónů korun, a takové manko už může skončit krachem nemocnice.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nemocnice Brandýs - současný vstup do nemocnice | Foto: Pavel Pavlas

„Peníze nám na moc dlouho nevystačí a protože není o insolvenčním řízení rozhodnuto, tak společnost nemůže přijímat žádné provozní úvěry a nemůže financovat z jiných, než vlastních zdrojů. To znamená, že krokem VZP se přiblížila ne skutečná, ale uměle vytvořená insolvence,“ říká jednatel společnosti PP Hospitals, která nemocnici vlastní, Petr Švikovský.

Přehrát

00:00 / 00:00

Hosty Světa o třetí byli jednatel společnosti PP Hospitals Petr Švikovský a ředitel krajské pobočky VZP pro Střední Čechy Pavel Pivrnec.mp3

„Budu apelovat na soud, kde jsem požádal dnešního dne o vydání předběžného opatření, aby VZP platila v souladu s platnou smlouvou a s platným úhradovým dodatkem, protože VZP tak učinila jednostranným krokem bez jakéhokoli právního titulu,“ vysvětluje Švikovský.

VZP se rozhodla jednostranně zkrátit platby za už provedené výkony za 1. čtvrtletí letošního roku o 5 milionů korun, tedy o třetinu.

„V roce 2007 proběhla privatizace této nemocnice, bývalí vlastníci zde vytunelovali přibližně 150 milionů korun a právě tito vlastníci podali insolvenční návrh, na základě vyfabulovaných závazků a protože se jim nedaří u insolvenčního soudu takto prorazit, tak asi nějakým tlakem došlo na VZP, aby jim v tomto pomohla,“ říká Švikovský.

„Příčinnou souvislost s krácením úhrad a s jakými si procedurálními kroky v oblasti insolvenčního řízení musím zcela zásadně odmítnout,“ říká ředitel krajské pobočky Všeobecné zdravotní pojišťovny pro Střední Čechy Pavel Pivrnec, podle kterého VZP postupovala ve smyslu úhradové vyhlášky a činila tak vůči všem smluvním partnerům po celé republice.

„Nemocnice Brandýs nad Labem není zdaleka jediná a zdaleka ne v největším objemu při krácení prostředků na zálohování dané péče,“ dodává Pivrnec.

Ondřej Černý, Michaela Vydrová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme