WHO: České děti jsou agresivnější než jiné

Agrese mezi českými dětmi - a to hlavně vůči spolužákům - velmi rychle narůstá. A ani jinak to s teenagery u nás není moc slavné. Vyplývá to z nejnovějšího podrobného průzkumu Světové zdravotnické organizace. Například právě co se agrese dětí týče, Česko obsadilo z 35 hodnocených zemí dokonce hned druhé místo.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Děti

Tak třeba základní škola v Jihlavě. "Já jsem žákyně 9. třídy. Mladší děti jsou drzejší, sprostější." Podobně mluví i dospělí. "Děti nechávají bordel na ulici. Jdete, on stojí v prostředku a neuhne."

Z nezvykle velké agresivity, ze sklonu ke stále častějšímu násilí, usvědčují české teenagery odpovědi 150 tisíc dětí z 35 zemí světa. Hůř je na tom už jen Litva. "V České republice skutečně agresivita a negativistické chování ke svým spolužákům nárůstá,"potvrzuje přímo z ženevské centrály Světové zdravotnické organizace Ivo Kocur.

Alkohol - poprvé často už v 10, od 13 pravidelně, v 15 už pije aspoň jednou týdně celá třetina dětí v Česku. Podobné to je podle průzkumu i s drogami - konkrétně s marihuanou, o cigaretách ani nemluvě. Pravidelně kouří každý třetí deváťák, častěji dívky.

Co na to odborníci? Hlavně děti nějak zabavit. "Stačí jeden, dva zájmy, to je nejlepší prevence," je přesvědčen dětský psycholog z Pelhřimova Zdeněk Martínek.

Markéta Kaclová, Vít Dvořák Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme