Wikipedia slaví deset let, v Česku ji uctí koncertem

Desáté výročí založení slaví dnes internetová encyklopedie Wikipedia. Její obsah je zdarma přístupný na internetu, náklady na její provoz si vyžádají letos přes dvacet milionů dolarů. V České republice bude středobodem oslav koncert ve Farním sboru Českobratrské církve evangelické v Praze na Vinohradech.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Jimmy Wales a jeho poděkování na Wikipedii | Foto: Marián Vojtek

Zazní tu skladby Antonína Dvořáka či Jakuba Jana Ryby. Podle Pavla Hrdličky ze sdružení Wikimedia se potom stanou nahrávky součástí projektu Wikimedia Commons.

„Je to sbírka multimediálních souborů. Ve většině jsou to fotografie, ale jsou tam i videa a zvuky nebo hudební nahrávky. Právě z tohoto koncertu budou využity nahrávky a nahrané skladby budou umístěny na Wikimedia Commons,“ vysvětluje.

„Probíhají celosvětové oslavy, například v Německých zemích bude simultánní párty různých německých měst, ale i švýcarských a rakouských,“ přiblížil Radiožurnálu Pavel Hrdlička, jak budou vypadat dnešní oslavy.

Česká verze slavné encyklopedie začala fungovat o rok později – 3. května 2002, aktuálně je v ní 183 tisíc hesel.

Eva Rajlichová, Mariana Zapotilová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme