Za odmítnutím daňových změn prý může být i vnitrostranický boj v ODS

Šest poslanců ODS se postavilo proti vlastní vládě a odmítli hlasovat pro balíček daňových změn obsahující i zvýšení DPH. Podle analytiků i ostatních koaličních stran jde především o boj uvnitř ODS před blížícím se stranickým kongresem, mezi „rebely“ jsou totiž hlavně oponenti předsedy Petra Nečase.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Poslanci ODS Marek Šnajdr, Petr Tluchoř a Ivan Fuksa na zasedání sněmovny

Poslanci ODS Marek Šnajdr, Petr Tluchoř a Ivan Fuksa na zasedání sněmovny | Zdroj: ČTK

Že je spor o daně spíše vnitrostranickým bojem potvrdil například předseda regionálního sdružení ODS na Vysočině Ivo Strejček. „Jak některé z nich znám, tak je obsah a výsledek kongresu zajímá víc než to, zda sazba DPH bude mít 20 nebo 21 procent,“ řekl Strejček.

Ministr financí a první místopředseda TOP09 Miroslav Kalousek zase upozorňuje, že podobnou situaci už v minulosti zažil, když se ČSSD chtěla zbavit svého tehdejšího premiéra Vladimíra Špidly nebo ODS Mirka Topolánka.

Přehrát

00:00 / 00:00

O sporech o daňové zákony mluvili v Ozvěnách dne ministr financí Miroslav Kalousek (TOP 09), poslanec ODS Tomáš Úlehla a komentátor Petr Nováček

„Jde o vnitrostranický spor uvnitř ODS, pravděpodobně je tam snaha jinak přemalovat silokřivky, přemalovat budoucnost ODS. Já jim do toho nemohu mluvit, ale jsem jejich koaliční partner a alfou a omegou koaličního vládnutí je dodržovat dohody,“ připomíná Kalousek.

„My jsme dojednali a uzavřeli nějakou velmi křehkou dohodu o změnách rozpočtové legislativy na výdajové i na příjmové straně. Dohoda je poměrně krvavým kompromisem a koaliční partneři musí být schopni těm dohodám dostát. Díky svým šesti poslancům teď ODS tu schopnost nemá,“ říká ministr financí.

Podle něj jsou navržená opatření nezbytná k udržení plánované výše schodku státního rozpočtu. „Nikdo z nás rád nesnižuje důchody a nezvyšuje daně. Ale vzhledem k budoucnosti prosperity ČR jsou to naprosto nezbytné kroky a my jsme hledali nejméně špatná řešení. A když jsme se na nich dohodli, tak je teď musíme dodržet,“ tvrdí Kalousek.

Sněmovna neprosadila zvýšení DPH. Proti návrhu bylo 6 poslanců ODS

Číst článek

Kdyby se prý uzavřenou dohodu snažili změnit, mohli by přijít jiní poslanci a žádat další a další úpravy. Kalousek navíc upozorňuje, že by ani poté neměl žádnou záruku, že poslanci nakonec dohodu podpoří. Stejně jako si svou podporu vládnímu návrhu rozmysleli současní „rebelové“ v ODS.

Ministr financí je přesvědčen, že spojit další hlasování o zvýšení DPH a dalších změnách daní s hlasováním o důvěře vládě je správné.

„Mě žádná síla na světě nepřinutí, abych předložil rozpočet s vyšším deficitem, než jsem předložil. 68 procent opatření se děje na výdajové straně, 32 procent na příjmové straně. Bez změn na výdajové i na příjmové straně cíl udržet finanční politiku ČR suverénní a úspornou není možný,“ varoval Kalousek.

Rebel: zvýšení DPH je nepřípustné

Jeden ze skupiny poslanců ODS, kteří odmítli podpořit daňové změny, ale tvrdí, že jim vadí především další zvyšování daní.

„Zastávám neměnné stanovisko, že pro mě je zvýšení daní nepřípustné. Mohlo by to znamenat i pád vlády. Samozřejmě pak budu velmi pečlivě zvažovat, jaká jiná opatření nabídneme voličům a občanům, kteří teď mě i kolegům vyjadřují podporu, abychom již zastavili pouze zvyšování daní a zatěžování občanů ekonomickými výdaji,“ tvrdí poslanec ODS Tomáš Úlehla.

Přijatelné by pro něj bylo jen sblížení sazeb DPH nebo jejich sjednocení na dříve navrhovaných 17,5 procenta. „Tato varianta, kdy se opět rozevírají nůžky a občané si budou muset platit dražší služby nebo možná nebudeme mít v oběhu tolik peněz, protože občané začnou šetřit, tak je pro mě zatím nepřijatelná,“ říká Úlehla.

O principy nejde, míní komentátor

Podle politického komentátora Radiožurnálu Petra Nováčka nejde rebelům v ODS jen o princip, jak se snaží veřejnosti namluvit. „Kdyby jim šlo jenom o princip, tak myslím, že by principy hájili dříve. Balík zákonů se připravuje někdy od února, kdy byl koaličně projednáván,“ říká Nováček.

„Byl jsem s výjimkou jednoho na všech kongresech ODS od jejího ustavení, tak vím, že před každým kongresem ODS začíná být ve straně dusno. Letos se mi zdá bezkonkurenčně jedno z největších v celé její minulosti. Myslím, že je to součást vnitrostranických sporů a že jde hlavně o to oslabit předsedu ODS a premiéra Petra Nečase,“ míní komentátor.

Špičky ODS nepřesvědčily rebely, aby hlasovali pro daňové změny

Číst článek

Podle Nováčka v ODS nevzniká žádná nová frakce, protože „rebelové“ nemají žádný společný ucelený program, mluvčího ani nevystupují jednotně.

„Zatěžkávacím kolem bude třetí fáze projednávání stejného návrhu zákona v Poslanecké sněmovně. Na to by mohlo dojít zhruba začátkem listopadu, těsně před kongresem ODS. Zdali při třetím čtení poslanci ODS podpoří, či nepodpoří vládní návrh, rozhodne o osudu Nečasovy vlády,“ předpokládá Petr Nováček.

Mirko Kašpar, Jan Bumba Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme